Opublikowano:: pon, Gru 14th, 2015

Zadbaj o swój biokominek

Biokominek jest urządzeniem niezwykle wygodnym. Ciężko jest szukać wad rozwiązania, kiedy do głowy nasuwają Ci się jedynie zalety. Cóż, być może i to urządzenie nie posiada wad. A przynajmniej nie na pierwszy rzut oka. Dla wielu konieczność czyszczenia biokominka może okazać się znaczącą wadą. Prawda jest jednak taka, że w porównaniu z tradycyjnym kominkiem, czyszczenie będzie o wiele przyjemniejsze, łatwiejsze i szybsze.

298Podstawą biokominka jest oczywiście jego palenisko. W odróżnieniu od tradycyjnego kominka nie ma konieczności regularnego czyszczenia. W zasadzie robi się to dopiero w momencie, gdy z paleniska wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jednak, gdy używamy biopaliwa wysokiej jakości, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Są one bowiem bezwonne i nie wydzielają żadnych substancji szkodliwych. Nie pozostawiają również żadnych osadów. Dlatego nawet na białym urządzeniu z trudem dostrzeżemy jakieś zanieczyszczenia paleniska.

Jeśli decydujemy się na użycie biopaliwa kiepskiej jakości, zmusi nas to do czyszczenia paleniska. Wszystko za sprawą tego, że w palenisku osadzić się mogą pozostałości po kiepskim biopaliwie.

Aby wyczyścić palenisko, nie trzeba udawać się do specjalisty. Możemy zrobić to samodzielnie. W wielu przypadkach wystarczy wyciągnąć palenisko z konstrukcji i umyć pod bieżącą wodą. Mało tego, coraz częściej spotyka się paleniska, które można wyczyścić w zmywarce. Wygodne prawda?

Istnieją również bardziej skomplikowane paleniska. Szczególnie jeśli wyposażono je w różnego rodzaju materiały, które odpowiadają za absorbcję paliwa. W takiej sytuacji elementów nie można zamoczyć. Dlatego warto wcześniej dokładnie zapoznać się z załączoną instrukcją. Wtedy zyskamy pewność, że możemy bezpiecznie i szybko wyczyścić nasze urządzenie.

290Konstrukcja biokominka została wykonana w taki sposób, aby jego pielęgnacja nie wymagała wiele pracy. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy użytkowali nasz kominek. Co ważniejsze, nawet w przypadku słabej jakości biopaliwa cała praca sprowadza się do czynności kosmetycznych. Na biokominku również osiada kurz czy inne zabrudzenia. Jednak te usunąć można przy pomocy zwykłych środków czystości. Niekiedy w zupełności wystarczy wilgotna ścierka. Jednak pamiętać należy o tym, aby korzystając z silnych środków nie uszkodzić kominka. Zbyt mocne specyfiki mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd materiału. O ile szkło jest odporne, o tyle podstawa może ulec odbarwieniom. Dlatego, jeśli decydujemy się na wykorzystanie specyfików, wybierajmy te dopasowane do konkretnego materiału.

Pozdrawiamy, 8design.pl