Opublikowano:: pon, Paź 26th, 2015

Zadbaj o siebie – ścieżka zdrowia

W dobie dbania o fizyczną sprawność naszych dzieci coraz częściej zwracamy uwagę na ich dietę oraz zacięcia pozaszkolne, na które uczęszczają. Jest to niezwykle ważna sprawa, szczególnie w czasie, kiedy nasze społeczeństwo nie tylko się starzeje, ale również tyje. Do takiej sytuacji doprowadzają fast foody, zła dieta oraz brak ruchu. Na szczęście mentalność społeczeństwa się zmienia – zmiana postępowania rodziców doprowadzi w końcu do zwiększenia świadomości dzieci, które coraz chętniej zaczną spędzać czas na świeżym powietrzu zamiast przed komputerem.

Idealnym sposobem na zaktywizowanie dużej części młodszego społeczeństwa są ścieżki zdrowia. Stanowi ona bowiem doskonały sposób na utrzymanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Bogaty wybór produktów, które wykorzystywane są w projektach ścieżek zdrowia, z reguły przygotowywane są dla osób w każdym wieku. Ponadto urządzenia w większości wykonane są tak, aby każdy był w stanie wykonać ćwiczenie, do którego przystosowana jest określona konstrukcja. Kompilacja poszczególnych elementów zbudowana jest tak, aby każdy z ćwiczących mógł dostosować zarówno poziom, jak i tempo wykonywania ćwiczeń. Dzięki temu nie wiek osoby ćwiczącej nie ma żadnego znaczenia.

Warto zauważyć, że zwykle częścią ścieżek zdrowia są siłownie instalowane na placach zabaw. Jednak konstrukcje typowych ścieżek zmuszają do wspinaczki, wchodzenia po drabinkach, podciągania się na drążkach, skoków przez płotki czy przechodzenia pod nimi. Wszystko zależy przede wszystkim od zamierzeń konstrukcyjnych projektanta. Najważniejsze jednak, że wykonywanie wpływa na ogólną sprawność fizyczną. Dzięki urządzeniom połączonym w system treningowy możliwe jest ćwiczenie praktycznie każdej partii mięśni. Urządzenia z reguły skonstruowane są tak, aby ćwiczący musiał nie tylko skupić się na poprawnym wykonaniu określonego ćwiczenia.

Warto również zauważyć, że ćwiczenia na ścieżce zdrowia niejednokrotnie zbliżają ludzi. Wszystko za sprawą tego, że w miejscu, gdzie rozlokowano poszczególne urządzenia, spotyka się jednocześnie wielu ludzi, którzy na siłownię nie chodzą z różnych względów, jednak chcą utrzymać lub rozpocząć swoją aktywność fizyczną. Wykonywanie ćwiczeń w grupie sprawia, że robi się je o wiele łatwiej i dokładniej, a co za tym idzie rezultatu są dużo szybsze. Szereg rozmaitych urządzeń wykorzystywanych do tego typu projektów, takich jak poziome i pionowe drabinki, ścianki do rozciągania czy słupki do slalomu sprawiają, że żadne ćwiczenie się nie nudzi, a każdorazowy trening można urozmaicić na kilka różnych sposobów.

W czasie, kiedy niewielu z nas może pozwolić sobie na poświęcenie dużej ilości czasu na aktywność fizyczną, znajdująca się na osiedlu ścieżka zdrowia czy siłownia są idealnym sposobem na zaznanie odrobiny ruchu przed lub po pracy, czy w trakcie, kiedy nasze dziecko z przyjemnością bawi się na znajdującym się obok placu zabaw. Warto zatem ująć w projekcie budowy osiedla nie tylko miejsce dla dzieci, ale również dla dorosłych łaknących aktywności fizycznej.

Pozdrawiamy, Freekids.pl