Opublikowano:: czw, Lip 23rd, 2015

Zabieg mikropigmentacji – nowość czy pradawna praktyka?

Zabieg mikropigmentacji, zwany potocznie makijażem permanentnym to żadna nowość. Choć obecnie jest jednym z najczęściej spotykanych zabiegów w ofertach salonów kosmetycznych, jego początki sięgają już pierwszych lat naszej ery.

woman-675104_1280

Czym jest mikropigmentacja?

Ww. makijaż permanentny jest w gruncie rzeczy tatuażem twarzy. Wykonuje się go przy użyciu naturalnego pigmentu. Jest on wprowadzany jedynie w warstwę naskórka, więc skóra właściwa zostaje nienaruszona. Na ten zabieg decydują się osoby, które chcą trwale podkreślić i wyregulować brwi, wypełnić optycznie usta, nadać im kontur i intensywniejszy odcień. Mikropigmentacja pozwala również narysować czarną kreskę imitującą eyeliner na górnej lub dolnej powiece. Cienka linia tuż u nasady rzęs daje efekt ich zagęszczenia, natomiast grubsza z powodzeniem może całkowicie zastąpić codzienny make-up. Zdarza się również, iż tą techniką wykonuje się również tatuaże na ciele, jednakże nie są one tak trwałe, jak tradycyjne. Podobnie jak makijaż permanentny, utrzymują się 3-5 lat.

Metody wykonywania mikropigmentacji kiedyś i dziś

Jak wspomniane zostało we wstępie, makijaż permanentny wykonywano już 2000 lat temu. Wywodzi się on z Azji, ponieważ znacznej część mieszkańców tego kontynentu doskwiera problem ze zbyt cienkimi brwiami i rzadkimi rzęsami. Pierwsze zabiegi wykonywano w Chinach przy pomocy pręcików bambusa oraz cienkich włókien jedwabiu. Igła, którą nakłuwano skórę i aplikowano barwnik, była przymocowana do wspomnianych pręcików i wystawała na zaledwie kilka milimetrów. Dzięki owinięciu jej we włókno jedwabiu możliwe było wykonywanie zabiegu precyzyjniej i z odpowiednią ilością barwnika. Pigment jaki ówcześnie stosowano był pochodzenia roślinnego.

Obecnie makijaż permanentny jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia zakończonego igłą. Zabieg ten jest mniej bolesny od tatuowania, jednakże zwykle stosuje się go w bardziej unerwionych miejscach. Z tego względu przed zabiegiem zazwyczaj aplikuje się miejscowo krem znieczulający. Współcześnie makijaż permanentny wykonuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych (nie salonach tatuażu) i przy zachowaniu maksymalnie sterylnych warunków. Pierwsza prezentacja tej metody miała miejsce w Nowym Jorku w 1984 roku podczas kongresu kosmetycznego. Do Polski zabieg mikropigmentacji zawitał ponad 10 lat temu. Od tego czasu ów metoda uległa udoskonaleniu i stała się o wielu bardziej powszechna. Wpływ na to mają również ceny zabiegu, które początkowo były bardzo wygórowane.

Jak widać, wiele współcześnie stosowanych zabiegów (i nie tylko), była znana już setki, a nawet tysiące lat wcześniej. Choć techniki ich wykonywania zostały unowocześnione, zamysł i efekt wciąż jest ten sam.

Pozdrawiamy, Pczk.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.