Opublikowano:: śr, Lip 1st, 2015

Zabawa a rozwój dziecka

Jeśli zastanawialiśmy się kiedyś nad wymarzonym miejscem dla kilkuletniego dziecka, powinien być to plac zabaw, gdzie nasze pociechy mają możliwość skorzystania z huśtawek, karuzeli, drabinek, czy , piaskownicy, zjeżdżalni. Istny raj na ziemi, który służy nie tylko do zabawy, ale również ma doskonały wpływ na rozwój dziecka. Potrafią spędzać tam wiele godzin, nie mając ochoty na powrót do domu. Na szczęście większość rodziców zdaje sobie sprawę z wielu zalet, jakie niesie ze sobą plac zabaw i nie pozwalają przesiadywać dzieciom zbyt długo przed komputerem. Zabawa na świeżym powietrzu jest dużo przyjemniejsza i pozwala prawidłowo się rozwijać również pod względem fizycznym.

DSC_656947Ponadto, nie możemy zapomnieć o aspekcie społecznym. Dzieci na placu zabaw spotykają swoich rówieśników, z którymi nawiązują relacje, pomagają sobie wzajemnie, wymieniają spostrzeżeniami, zaczynają się uczyć życia w społeczeństwie. Trenują nie tylko współpracę, ale również kreatywność, wymyślając nowe zabawy. Zaczynają się pierwsze doświadczenia, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, więc muszą sobie z nimi zacząć radzić, czasem bez pomocy rodziców. Dodatkowo zabawa pozytywnie wpływa na pracę mózgu oraz układu nerwowego. Jest to odpowiednie przygotowanie do przedszkola czy szkoły.

Nie możemy również zapomnieć o systemie nerwowym naszego dziecka, który powinien być odpowiednio pobudzany. Od najmłodszych należy pozwalać naszemu brzdącowi zabawę w piaskownicy, spokojnie oswajanie się z nową rzeczywistością, poznawanie nowych przedmiotów czy zwierząt. Potrzeba jednak dużej cierpliwości, gdyż zmuszanie dzieci do zabawy przyniesie zdecydowanie więcej szkód niż korzyści. Nie zapominajmy oczywiście o właściwej asekuracji, bezpieczeństwie, żeby nie zrobiły sobie krzywdy.

DSC_672293Spędzanie czasu na placu zabaw uczy również panowania nad swoim ciałem, poznawaniem ograniczeń, wyciągania pierwszych wniosków, nauki na własnych błędach. Wszystko przyda się w przyszłości w szkole. Dzieci są dużo odważniejsze, jeśli kilka razy się przewrócą, ale następnym razem uda im się pokonać przeszkodę. Wtedy nabiorą większej pewności siebie.

Plac zabaw to jednak przede wszystkim dobra zabawa, a przyjemność, jaką z niej czerpią, wyzwala w organizmie substancje chemiczne, które pozytywnie wpływają na pracą mózgu, jednocześnie poprawiając nastrój. Dziecko nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, czuje się swobodnie, inaczej niż w domu, mając towarzyszy do zabawy. Nie można jednak we wszystkim wyręczać dziecka, udowadniać mu wiele rzeczy. Pozwólmy, że synek czy córeczka sami odkryli, niech uczą się samodzielności, co zaprocentuje w przyszłości.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.