Opublikowano:: czw, Lis 12th, 2015

Z czego buduje się plac zabaw

Place zabaw w dzisiejszych czasach z całą pewnością muszą reprezentować najwyższym poziom wykonania. W przeszłości wielokrotnie słyszeliśmy o tym, że jakiś przyrząd na placu zabaw przygniótł dziecko czy je okaleczył. Dziś, kiedy jedną z najważniejszych rzeczy jest bezpieczeństwo naszych dzieci, zwracamy uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół. Dlatego wszystkie części składowe placu zabaw zamawianego przez inwestora muszą stać na najwyższym poziomie.

Zacznijmy od tego, że urządzenia, które służą dzieciom do zabawy, instalowane są w podłożu za pomocą stalowych kotew, dzięki czemu drewniana konstrukcja nie ma żadnej styczności z podłożem. Dodatkowo, aby chronić każdy element tej konstrukcji wszystkie urządzenia, najczęściej chroni się przed ewentualnymi uszkodzeniami, wykorzystując zaawansowane rozwiązania technologiczne, które implementowane są już na etapie produkcji.

Podstawą każdej konstrukcji jest drewno. W przypadku najlepszych jest to drewno sosnowe, bezrdzeniowe lub też klejone warstwowo. Drewno to nie tylko rozwiązanie bezpieczne, ale i przede wszystkim ekologiczne. Wszystko za sprawą impregnatów, nie wykorzystuje się tutaj chemikaliów do zachowania długowieczności. Ponadto drewno jest bardziej odporne na warunki pogodowe, a przy tym nie zanieczyszcza środowisko, jak chociażby rdza z poszczególnych rur starych konstrukcji. Elementy drewniane mocuje się w ziemi za pośrednictwem ocynkowanych kotew stalowych. Pozwala to na zabezpieczenie drewna tak, aby nie było ono narażone na destrukcyjne działanie wilgoci pochodzącej z gleby.

Kolejnym istotnym elementem jest stal. Wykorzystanie jej pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa oraz stabilności całej konstrukcji. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że każdy element stalowy wykonuje się ze stali konstrukcyjnej węglowej malowanej proszkowo lub ocynkowanej. Z kolei wszystkie płyty, zjeżdżalnie, czy inne elementy wykonywane są z blachy nierdzewnej, a podesty — aluminiowej ryflowanej.

Płyty, które wykorzystuj się w konstrukcjach na placach zabaw to w dużej części elementy wykonane z kolorowej wodoodpornej sklejki wodoodpornej, które w procesie produkcji laminuje się obustronnie. Alternatywą dla tego rozwiązania są płyty z tworzywa sztucznego HPDE – te charakteryzują się niezwykle wysokim poziomem odporności na nieprzyjazne warunki atmosferyczne.

W całej konstrukcji wykorzystuje się również łączniki oraz liny. Pierwsze to przede wszystkim wszystkie elementy złączne takie jak wszelkiego rodzaju śrubki, nakrętki czy podkładki. Jako że plac zabaw narażony jest różne warunki pogodowe wszystkie te elementy musza być zabezpieczone przed korozją. Chroni się je ocynkowaniem oraz plastikowymi zaślepkami. Z kolei liny, które pozwalają dzieciom na bezpieczną zabawę, zawierają stalowy rdzeń, który opleciony został polipropylenem.

Każdy z tych elementów bezapelacyjnie wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort zabawy dzieci. Dlatego, zanim w ogóle zdecydujemy się na zlecenie projektu, warto jest zweryfikować, jakich produktów używa dany konstruktor.

Pozdrawiamy. Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.