Opublikowano:: czw, Maj 28th, 2015

Z balkonikiem lżej

Niestety upływający wiek wiąże się z wieloma dolegliwościami, których nie sposób uniknąć. Duża ich część wiąże się z ograniczeniem możliwości ruchowych. Wtedy z pomocą przychodzą balkoniki rehabilitacyjne. Choć bywają one utożsamiane ze smutnym symbolem starości zdarza się, że z ich usług korzystają również dzieci i młodzież, cierpiący na dysfunkcję narządów ruchu.

Balkoniki są bowiem zdecydowanie bardziej stabilne niż laski czy kule. Aby balkonik spełniał właściwie swoją funkcję, powinniśmy zakupić taki model, którego poręcze umiejscowione są na wysokości stawu biodrowego.

3468682619_9a7256e172_zJeśli balkonik ma służyć jako narzędzie do mocnego opierania się, wtedy bardziej odpowiednie będą balkoniki cięższe, używane raczej jako stabilizatory. W sytuacji lżejszej dysfunkcji, wystarczająca będzie nawet podpórka lub balkonik, do produkcji którego wykorzystuje się aluminium. Jak przy każdym tego typu dylemacie, również tutaj, kluczowe jest indywidualne podejście. Można zdecydować się na balkonik wyposażony w kółka, który nie wymaga tak dużej siły, aby go poruszyć. Istnieje jednak ryzyko, że taki rodzaj balkonika może sam odjechać, nie mamy nad nim kontroli, jeśli gorzej się poczujemy. Tak czy inaczej, różnego rodzaju chodziki, balkoniki czy podpórki są bardzo użyteczne nie tylko podczas codziennego funkcjonowania, ale również podczas terapii, rehabilitacji dla osób, które mają obniżoną sprawność ruchową.

9825620105_242d75e4f3_zBalkonik rehabilitacyjny w dużym stopniu pozwala na usamodzielnienie się. Fakt, że nie potrzebujemy korzystać z pomocy drugiej osoby ma duże znaczenie dla samopoczucia chorej osoby. Nie posiada ona aż tylu ograniczeń, nie ma poczucia, że sprawia wiele trudności przez swoje dolegliwości. Balkoniki wykonywane są z coraz wytrzymalszych materiałów, podnoszących komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto, pozwalają na ćwiczenie zastałych mięśni nóg oraz stawów, pomagają również w pionizacji. Można je w prosty sposób złożyć, by nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Podlegają dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli pogrzebiemy w pamięci, to raczej mamy przed oczami obraz balkonika jednego typu, z którego korzysta głównie osoba starsza. Nic bardziej mylnego. Balkoniki występują w wielu postaciach. Są balkoniki: wysokie (sięgają nawet pach), dla osób z poważnym niedowładem kończyn, z podparciem na dłonie, z czterema podpórkami. Odpowiedni model należy wybrać po wcześniejszych konsultacjach ze specjalistami, aby uniknąć pogłębiania się schorzenia lub ryzyka upadku. To zaś pojawia się wraz z wyborem niewłaściwego balkonika, którego uchwyty są niedopasowane pod kątem ergonomicznym i anatomicznym.

Zabronione jest korzystanie z balkonika, jeśli powierzchnia jest do tego nie przystosowana, czyli oblodzona, tłusta czy mocno zapiaszczona. Ryzyko upadku zdecydowanie wówczas wzrasta. Aby zapewnić bezpieczeństwo, dodatkowo możemy zakupić gumowe nakładki na poręcze do trzymania, a także na nogi balkonika.

MDH-031__560x490Balkonik działa także korzystnie pod kątem socjalizacji. Starsza osoba nie jest zmuszona do przebywania cały dzień w domu, może wybrać się na spacer do parku, a jeśli zakupi odpowiedni model balkonika, z koszem, może również samodzielnie wybrać się na zakupy.

Jeśli chora osoba ma duże problemy z utrzymaniem równowagi, a także mięśnie nóg są bardzo słabe, wtedy zalecamy wybór balkonika stałego (na zdjęciu), którego konstrukcja jest wytrzymała i stabilna, natomiast nóżki są zakończone specjalnymi gumowymi zabezpieczeniami antypoślizgowymi. Jego wysokość jest regulowana w sposób skokowy co 2,5 centymetra. Jest bardzo prosty w obsłudze, wyposażony w składaną i aluminiową ramę. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które wracają do zdrowia po groźnym upadku, który skutkował np. złamaniem kończyny dolnej, choć mogą korzystać z niego również osoby, które przeszły alloplastykę stawu biodrowego czy kolanowego.

2FSS srebrny (2)Balkonik kroczący jest bardzo podobny do wyżej opisywanego modelu jeśli chodzi o wyposażenie czy przeznaczenie. Z tą jednak różnicą, że oprócz dodatkowych kółek, mamy również możliwość wyboru balkonika dwu- i trójfunkcyjnego. Pierwszy, jak sama nazwa wskazuje łączy w sobie dwie funkcje, czyli może być wykorzystywany jako kroczący lub stały. Funkcja krocząca umożliwia przesuwanie balkonika w sposób synchroniczny z chodem. Jest to idealny model dla osób, które mają trudności z przenoszeniem balkonika podczas chodu. Działa on na takiej zasadzie, że najpierw przesuwamy prawą część balkonika, później robimy wykrok prawej nogi. Analogicznie do tego, następnie wysuwamy lewą część balkonika i następuje wykrok lewej nogi. W tego rodzaju balkoniku bez problemu można zablokować funkcję kroczącą. Model ponadto jest wyposażony w ergonomiczne uchwyty.

3FSD__560x490Gwoli uzupełnienia, należy również dodać, że możemy zakupić balkonik trójfunkcyjny, który jest stosowany jako stały, kroczący, a także stały z kółkami, co doskonale widać na załączonym zdjęciu. Spośród jego zalet warto wymienić przede wszystkim dodatkowe wymienne stopki przednie, które są wyposażone w kółka o średnicy 12 centymetrów. Posiada on również składaną ramę aluminiową, a także inne cechy, o których mówiliśmy w przypadku poprzednich modeli. Dołączone kółka zdecydowanie poprawiają wygodę, komfort poruszania się.

Pozdrawiamy, Viteacare.com