Opublikowano:: śr, Kwi 29th, 2015

Wybór pionizatora

Jeśli szukacie urządzenia, które umożliwi czasowe utrzymanie pionowej postawy osobie niepełnosprawnej, niezdolnej do samodzielnego poruszania się, warto zdecydować się na zakup pionizatora, który zamiennie nazywany jest także parapodium. Jest to doskonały sprzęt dla osób, które cierpią na niedowład kończyn dolnych. Dzięki zastosowaniu takiego rodzaju sprzętu pomocniczego pacjent może przyjmować pozycję pionową, a nawet przy zastosowaniu parapodium dynamicznego (na zdjęciu), przemieszczać się z miejsca na miejsce bez pomocy osób bliskich.

pdParapodium jest mechanicznym systemem ortotycznym służącym bezpiecznej pionizacji, lokomocji, rehabilitacji bez konieczności podparcia na kończynach górnych. Dzięki temu może być wykorzystywane przy kolejnych etapach statyczno- kinetycznej pionizacji: leżenie- siedzenie- stanie- chodzenie. Głównymi wskazaniami do zastosowania pionizatorów są: paraplegia, przepuklina oponowo- rdzeniowa, mózgowe porażenie dziecięce. Urządzenie uwzględnia potrzeby rehabilitacyjne w pełnym zakresie, od potrzeb czynnego usprawniania odcinkowego do rehabilitacji społecznej i zawodowej. Urządzenie to może zapobiec pojawieniu się wielu negatywnych konsekwencji długotrwałego utrzymywania pozycji leżącej, takich jak niedociśnienie ortostatyczne, zmniejszenie objętości osocza, zaniki mięśniowe.

Dzięki odpowiednio szybkiej reakcji i zakupie właściwie dobranego pionizatora, można znacznie poprawić parametry oddechowe, co w konsekwencji skutkuje zmniejszeniem wydzieliny w drzewie oskrzelowym oraz zredukowaniem ryzyka zakażeń dróg oddechowych. Układ pokarmowy również odczuje zdecydowaną różnicę, gdyż zmniejszy się ryzyko pojawienia refluksu żołądkowo-przełykowego, a perystaltyka jelit nie będzie sprawiała zbyt wielu problemów. Jeśli chodzi natomiast o układ krążenia, pompa mięśniowa zacznie o wiele sprawniej funkcjonować oraz przestaną występować spadki objętości osocza. Pionizacja pomaga zachować siłę mięśniową, a także sprzyja utrzymaniu zakresu ruchomości w stawach oraz reguluje błędnik.

Przy wyborze właściwego modelu pionizatora należy zastanowić się, do jakich celów chcemy go wykorzystać i jaki jest stan naszego zdrowia, dlatego niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który fachowo nam doradzi oraz wyjaśni, jak należy korzystać z takiego sprzętu. Na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje pionizatorów. Rozpoczniemy od parapodium dynamicznego, które zalecane jest osobom cierpiącym na porażenia oraz niedowłady kończyn w uszkodzeniach urazowych, ale również wadach wrodzonych czy schorzeniach nabytych. Tego typu pionizator powinna zakupić osoba, która ma sprawne kończyny górne. To urządzenie jest tak skonstruowane, że nawet przy największym bocznym wychyleniu pacjent nie musi obawiać się upadku, co pozwala na łatwe i samodzielne przemieszczanie się, nie wymagając zbyt dużego nakładu siły ze strony pacjenta. Pionizator dynamiczny nie jest wskazany w przypadku stanów przedzawałowych czy przeudarowych, a także, gdy mamy do czynienia z niewydolnością oddechową oraz krążeniową drugiego stopnia. Z jego pomocą można bez problemu wygodnie i bezpiecznie stać nawet przez wiele godzin, odciążając ręce. W razie wystąpienia omdlenia, parapodium dynamiczne cały czas utrzymuje się w pionie. Może być również wykorzystywane w przygotowaniu do uprawiania wyczynowego sportu, niezależnie od wieku pacjenta. Jest bardzo uniwersalnym sprzętem, o jego skuteczności świadczą prestiżowe i światowe atesty oraz certyfikaty.

PSLJeśli chodzi parapodium statyczne lekkie, to jest ono przeznaczone dla rehabilitacji osób, które doznały porażenia lub niedowładu kończyn dolnych, lecz nie mogą korzystać z pionizatora dynamicznego. Dzięki stabilnej i wytrzymałej konstrukcji, można w całkowicie bezpieczny sposób utrzymywać się w wyprostowanej pozycji, dodatkowo prowadząc intensywną rehabilitację manualną. Jest to bardzo funkcjonalne urządzenie, które jest wyposażone w stolik i kółka, które pozwalają wykonywać wiele czynności w codziennym życiu. Innym rodzajem parapodium statycznego jest model GYM, który jest bardzo nowoczesnym sprzętem, pozwalającym przyspieszyć kolejne fazy fizjoterapii funkcjonalnej. Jest na pewno wyróżniającym się modelem, ze względu na swój atrakcyjny wygląd i wiele dostępnych funkcji. Bez problemów dopasowuje się w sposób indywidualny do pacjenta, bez konieczności pomocy fachowego personelu. Jeśli pacjent nie jest w stanie korzystać z pionizatora statycznego, wtedy zalecamy skorzystać z awertykalnego, który pozwala na stopniowe dochodzenie do wyprostowanej pozycji. Umożliwia ono zmianę regulacji kąta wychyłu.

Na koniec pozostawiliśmy parapodium mobilne, którego zadaniem jest pomoc pacjentom w poruszaniu się bez konieczności asysty opiekuna. Przy zakupie można zdecydować się na jeden z dwóch wariantów kamizelki, bez i ze wspornikami bocznymi. Pierwsza opcja zakłada, że będą z niej korzystały osoby sprawniejsze, które nie potrzebują wsparcia klatki piersiowej. Dodatkowo taki model jest zaopatrzony w „majtki”, które podtrzymują pacjenta przed upadkiem. Istotne w urządzeniu są liczne regulacje, które występują w rozszerzonej jego wersji. Jeśli pacjent może i chce korzystać z pionizatora mobilnego i statycznego, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zakup parapodium mobilnego combo, w skład którego wchodzi wspomniana kamizelka, a także dwie podstawy, zarówno statyczna, jak i mobilna.

Pozdrawiamy, Mdh.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.