Opublikowano:: pt, Sty 29th, 2016

Wybieramy strop cz. II

Odpowiedni dobór stropu jest kluczowym elementem każdej budowy. Od niego zależy wykonanie całej konstrukcji, która powinna być solidna i nie sprawiać kłopotów w przyszłości. Wybór zależy od wielu czynników, takich jak wielkość budowanej inwestycji czy rodzaj materiałów, zastosowanych w złożeniu wcześniejszych elementów. Przedstawiamy drugą część naszego zestawienia rozwiązań stropowych, jakie obecnie stosuje się w budownictwie.

KOP_1809.jpg.jpgStropy gestożebrowe, omówione w poprzednim artykule, są kosztowne i ich wykonanie zajmuje dużo czasu. Po zalaniu, należy wstrzymać prace budowlane na 3-4 tygodnie, póki beton nie zwiąże się dostatecznie. To znacznie utrudnia przeprowadzane działania. Jednak istnieje wyjątek wśród uciążliwych stropów gestożebrowych. Łatwiejszym rozwiązaniem jest TERIVA TERMO System. Występuje w trzech odmianach, zależnie od wypełnienia przestrzeni pomiędzy belkami. Wyróżnić można: stropy z pustakiem 10-komorowym Teriva Termo, z podniesioną termoizolacją, stropy z pustakiem keramzytowym 5-komorowym Teriva Plus (posiadające nadlewkę z keramzybetonu, co sprawia, że nie potrzebna jest dodatkowa warstwa nadbetonu, jednocześnie zwiększając właściwości cieplne). Ostatnim rodzajem są konstrukcje z pustakiem (kształtką) styropianową Teriva Light, które są najlżejsze i najcieplejsze wśród stropów gestożebrowych.

Na korzyść tego systemu przemawia fakt, że bardzo dobrze trzyma ciepło i jest zdecydowanie lżejszy od innych rozwiązań stropowych. Dzięki temu nie ma ryzyka zbyt dużego obciążenia konstrukcji budynku, co znacznie wpływa na jego bezpieczeństwo. Dlatego pomimo sporych nakładów finansowych i materiałowych, robocizny, a także czasu, właściwości termoizolacyjne będą szczególnie przemawiać do klientów, zastanawiających się nad odpowiednim rozwiązaniem.

Innym pomysłem na wykonanie stropu, są prefabrykowane płyty typu Filigran. Miały być alternatywą dla trudnych do zrobienia stropówDSC01961.jpg.jpg gestożebrowych i początkowo znane były głównie w latach 50. W Niemczech. Z czasem ich popularność wzrosła i obecnie są wykorzystywane w całej Europie. Strop składa się z prefabrykowanej, żelbetowej płyty Filigran. Konstrukcja nie wymaga deskowania, przez co jej wykonanie jest prostsze. Montaż również nie należy do najtrudniejszych, jednak konieczne jest dokładne wypoziomowanie płyt, co wiąże się z użyciem ciężkiego sprzętu. Dzięki zróżnicowanej długości powierzchni, można zbudować nawet bardzo skomplikowane stropy. Dodatkowo płyta Filigran nie jest ciężka, przez co nie obciąża zbędnie konstrukcji.

W budownictwie od lat dąży się do upraszczania metod wykonywania konstrukcji oraz skracanie czasu ich powstawania. Dlatego pojawiają się nowe rozwiązania, które powoli wypierają stare, omówione wcześniej systemy. Ostatnim rodzajem stropowym, stosowanym na budowach, są stropy z płyt prefabrykowanych (żelbetowych i strunobetonowych). Charakteryzują się rozpiętością do nawet kilkunastu metrów, co jest bardzo konkurencyjne, w porównaniu do poprzednich rozwiązań. Łatwo ułożyć je na placu budowy oraz zalać przestrzeń między nimi. Oczekiwanie na zawiązanie betonu nie wymaga przerwania prac, co dodatkowo wpływa na decyzje o wyborze tego typu systemu. Dlatego tego typu rozwiązanie często sprawdza się przy budowie dużych obiektów przemysłowych czy handlowych.

Pozdrawiamy, Konbet.com.pl