Opublikowano:: czw, Sty 14th, 2016

Wybieramy strop cz. I

Strop jest jednym z podstawowych elementów konstrukcji budynku. Dzieli kondygnacje budowli i przenosi ciężar, jaki na nią oddziałuje, na poszczególne jego partie. Taka budowa wymaga uwagi i odpowiedniego doświadczenia. Dobrze wykonany strop oszczędzi nie tylko nasz portfel, ale także nie przysporzy problemów w przyszłości. Podpowiadamy, jakie rozwiązania stropowe można zastosować przy budowach różnego typu.

KOP_1944.jpg.jpgPrzed rozpoczęciem budowy należy wziąć po uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad wielkością inwestycji. Jedne rozwiązania można zastosować przy budowie domu jednorodzinnego, a drugie w przypadku większych konstrukcji. Różnice pojawiają się nie tylko w rozmiarze budowy, ale również w rodzaju zastosowanych materiałów i wykonywanych prac.

Do najbardziej skomplikowanych i czasochłonnych w montażu należą stropy monolityczne. Wykonuje się je na pełnym deskowaniu, bezpośrednio na miejscu budowy. Projektowane są indywidualnie dla danego budynku, dlatego każda, nawet najmniejsza zmiana musi być konsultowana z projektantem. Wpływa to znacznie na koszty poniesione przez inwestora. Szczególnie gdy do pracy trzeba zatrudnić specjalną ekipę odpowiedzialną za montaż. Nie każdy wykonawca jest w stanie solidnie poradzić sobie z deskowaniem i zbrojeniem. Nawet najmniejszy błąd może spowodować poważne kłopoty z konstrukcją. Dlatego stropy monolityczne są coraz rzadziej stosowane i powoli wychodzą z użycia.

Do projektów indywidualnych, takich jak domy jednorodzinne, stosowane są mniej skomplikowane rozwiązania. Stropy gestożebrowe są łatwe wKOP_1757.jpg.jpg montażu, a ich budowa nie wymaga dużej ilości drewna szalunkowego. Zbudowane są z prefabrykowanych belek kratownicowych, rozłożonych pomiędzy ścianami nośnymi oraz z pustaków wypełniających. Tak otrzymaną konstrukcję zalewa się od góry warstwą betonu, co zapewnia jej sztywność i wytrzymałość. Dzięki regularnemu rozstawieniu belek (maksymalnie do 60 cm), stropy gestożebrowe najlepiej nadają się do budowli o regularnych kształtach. Zamontowanie poszczególnych elementów wymaga użycia ciężkiego sprzętu, a czas wiązania betonu wynosi od 3 do 4 tygodni. W tym czasie nie można dociskać stropu, przez co muszą być wstrzymane pozostałe prace budowlane. Stropy gestożebrowe podobnie jak monolityczne są kosztowne i coraz rzadziej są wykorzystywane w budownictwie. Obecnie większa popularność zdobywają inne technologie, o których wspomnimy w następnym artykule.

Pozdrawiamy, Konbet.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.