Opublikowano:: pon, Lut 15th, 2016

Wybieramy okna drewniane, cz. II

Odpowiednie okna zapewnią nam dobrą cyrkulację powietrza oraz zabezpieczą przed chłodem na zewnątrz. Remontując lub urządzając dom, należy zastanowić się, zanim podejmiemy decyzje o kupnie wybranego modelu. Porządne okna powinny posiadać dobrze trzymające ciepło profile. Dobrze, gdy wykonane są z wytrzymałego drewna. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okien.

IS_Gracja 1Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji, jest dobór szyb. To kluczowy element każdego okna i ich jakość w dużej mierze rozstrzyga o tym, jaki model wybrać. Najlepszym rozwiązaniem są nowoczesne energooszczędne szyby zespolone, które pomagają w lepszym utrzymaniu ciepła w domu. Do wyboru mamy jedno- lub dwukomorowe, w zależności od naszych potrzeb. Każda z tafli posiada specjalne powłoki niskoemisyjne, przez co są wyjątkowo szczelne, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację i przejrzystość. Do wyboru mamy również szyby, które chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie od strony południowo-wschodniej, gdzie okna są wystawione na dłuższe i bardziej intensywne działanie słońca. Jeśli w okolicy znajdują się zakłady przemysłowe lub występuje duży hałas, warto zainwestować w szyby wytłumiające, zabezpieczając przed nadmierną ilością decybeli. Poczucie bezpieczeństwa z pewnością podniosą szybyIS_Gracja 2 antywłamaniowe, dodatkowo wzmocnione, które trudno będzie złodziejowi sforsować.

Jeśli wybór profilu, drewna oraz szyb mamy za sobą, warto zastanowić się nad dodatkami. Mogą podnieść funkcjonalność okien i zapewnić większy komfort w ich użytkowaniu. Przykładem takiego dodatkowego wyposażenia są okucia. Obecnie stosuje się je praktycznie w każdym modelu okien. Okucia pomagają w zmianie przepływu powietrza w zależności od pory roku. Latem przestawia się je tak, aby ułatwiały wentylacje. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, żeby w pomieszczeniu nie powstawały zalążki bakterii, grzybów czy pleśni.

Dodatkowo w oknach można zastosować nawiewniki, szprosy, zabezpieczenia antywłamaniowe, rolety oraz żaluzje okienne. Te ostatnie przydadzą sięszczególnie latem, przy oknach wychodzących na stronę południową i południowa-zachodnią, gdzie słońce operuje najmocniej.

Jeśli zimą narzekamy na niskie temperatury, bardzo istotne jest zastosowanie w oknach ciepłej ramki, czyli dodatkowego uszczelnienia, które minimalizuje kondensacje pary wodnej i pojawianie się zacieków na szybie. To szczególnie ważne, jeśli posiadamy ogród zimowy i zależy nam na utrzymaniu optymalnych warunków w jego wnętrzu.

Pozdrawiamy, Gracja.cieszyn.pl