Opublikowano:: pt, Sty 29th, 2016

Wybieramy okna drewniane, cz. I

Dobór odpowiednich okien to problem każdego, kto buduje dom lub remontuje swoje mieszkanie. Na początku trzeba zdecydować się na rodzaj materiału, z którego będą wykonane. Do wyboru mamy drewno lub plastik. Na korzyść drewnianych okien przemawia fakt, że wykonane są z naturalnego surowca. Odznaczają się lepszą szczelnością oraz łatwością w utrzymaniu. Podpowiadamy, jak dobrać okna, które posłużą nam lata.

Zmiana rozmiaruGracja - zdjęcie Marcin Kamiński (105)Drewno znane jest ze swoich właściwości termicznych. Daje przyjemne poczucie ciepła i zapewnia odpowiednią wentylację. Dzięki temu lepiej chroni dom przed wiatrem i zimnym powietrzem. To przydatne rozwiązanie także w przypadku ogrodów zimowych, gdzie powinna panować przyjemna, odpowiednio wysoka temperatura. Okna drewniane mają korzystny naturalny wskaźnik infiltracji. Skutkiem tego jest lepsza wymiana powietrza. Odpowiedni przepływ tlenu zapobiega powstawaniu grzybów na ścianach oraz zacieków, a także zmniejsza problem pojawiania się pary na szybach. Jednocześnie chroni przed rozwojem szkodliwych bakterii, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Okna drewniane są proste w utrzymaniu i w przeciwieństwie do plastikowych wersji, można je odnawiać. Drewno, które z biegiem lat wyblakło lub zabrudziło się, wystarczy łatwo wyczyścić i pomalować nową warstwą impregnatu. Dzięki temu uzyskamy świeży wygląd, a okna posłużą nam przez kolejne lata. Inwestycja w okna drewniane jest lepiej opłacalna, ponieważ są one bardziej wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Dodatkowo pasują do każdego stylu architektonicznego. Sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Pierwszą kwestią jest wybór odpowiedniego profilu. W sprzedaży dostępne są okna w15499418055_8fa9d4ebde_h z pakietami dwuszybowymi i trzyszybowymi. Oba typy charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, jednakże okna z pakietem trzyszybowym gwarantują mniejsze straty ciepła w zimie oraz chronią przed przegrzewaniem w okresie letnim.

Ważnym elementem decyzji o zakupie okien, jest rodzaj drewna, z jakiego będą wykonane. Do wyboru mamy m.in. sosnę, dąb oraz indyjskie drzewo meranti, strukturą i kolorem przypominające mahoń. Różnice w utrzymaniu ciepła czy wentylacji powietrza są niewielkie, dlatego głównym czynnikiem decydującym o wyborze jest barwa. To indywidualna decyzja każdego klienta. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór jasnego, sosnowego drewna, które można pomalować lakierem o dowolnym kolorze. To opcja dla tych, który szukają niestandardowych pomysłów lub nie znaleźli w ofercie producenta drewna o odpowiednim odcieniu. Przed zakupem warto sprawdzić skąd jest materiał wykorzystywany do produkcji okien. Drewno powinno pochodzić z certyfikowanych lasów, zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego bilansu ekologicznego.

Pozdrawiamy, Gracja.cieszyn.pl