Opublikowano:: pt, Wrz 18th, 2015

Wybieramy nagrzewnice

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś nad wyborem nagrzewnicy, zapewne wiecie, że nie jest to łatwe. Szerokie możliwości i rozbudowane spektrum wyboru może przyprawić niekiedy o lekki ból głowy. Może to być bowiem nagrzewnica elektryczna, gazowa, olejowa, na pellet, biomasę czy paliwa stałe. Mobilna lub stacjonarna. Z odprowadzaniem spalin bądź bez. Automatyczna albo ręczna… Istotny jest też wybór odpowiedniej wydajności nagrzewnicy.

nagrzewnica-olejowa-bez-odprowadzenia-spalin-master-b-300-ced-44-88kwNa szczęście nikt nie musi dokonywać wyboru sam. Po zaznajomieniu się z tematem i z pomocą fachowców o wiele łatwiej jest dobrać rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Ten artykuł ma pomóc w tym wyborze i pełnić rolę mini przewodnika w tematyce nagrzewnic.

Jednym z pierwszych dylematów, z jakim trzeba się zmierzyć, jest kwestia paliwa. Wszystkie rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety, dlatego trzeba się po prostu zastanowić, co jest najbardziej istotne. Do wyboru mamy kilka rodzajów źródła energii nagrzewnic, m.in:
 
Olejowe – odznaczają się największą efektywnością i zaawansowaniem technologicznym. Wykorzystywany do spalania olej opałowy nie należy do najtańszych, ale jest bardzo wydajny. Można wybrać nagrzewnice z odprowadzaniem spalin lub bez. Te pierwsze wykorzystuje się np. do ogrzewania hal produkcyjnych, z kolei drugie z wymienionych sprawdzą się w miejscach, gdzie jest swobodny przepływ powietrza – na otwartych magazynach czy na budowie.
 
Elektryczne – ich zaletą jest bezpieczeństwo ze względu na brak otwartego ognia. Nie stwarzają zagrożenia zaprószenia pożaru i nie emitują spalin, dzięki czemu nie jest potrzebna wentylacja. Tu również mamy szeroki wybór – grzejniki i piece akumulacyjne instalowane na stałe lub nagrzewnice mobilne. Wiele urządzeń jest wyposażonych w zaawansowane sterowniki, które pozwalają na ekonomiczne i optymalne zarządzanie ogrzewaniem.
 
Gazowe – wybierają je najczęściej osoby poszukujące najbardziej budżetowych rozwiązań. Decyduje o tym koszt samego urządzenia i paliwa do nich. Przenośne piecyki gazowe na butlę są wprawdzie tanie w zakupie, ale trzeba liczyć się z tym, że pogarszają jakość powietrza w pomieszczeniu, wymagają sprawnej wentylacji, ponadto przy procesie spalania emitowana jest spora ilość wody, co może prowadzić od zawilgocenia ścian.
 
Pelletowe – ekologiczne paliwo, wytwarzane z trocin drzewnych, w formie granulek. Pellet dobrej jakości, spełniający normy DIN+, ma niską wilgotność, przez co wzrasta wartość energetyczna paliwa i zmniejsza się ilość popiołu – przy dobrym pellecie jest to nie więcej niż 5 kg z tony. Ogrzewanie pelletem jest stosunkowo tanie (tona dobrej jakości to koszt rzędu 800-1000 zł. w zależności od firmy i czasu zakupu – taniej przed sezonem), wygodne – urządzenia wyposażone są w automatyczne podajniki, paliwo zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne drewno lub węgiel – tona peletu mieści się na palecie 80×120, a przy zastosowaniu pieców pelletowych np. firmy ARTEL dodatkowo estetyczne i dające efekt kominka – płomienie widoczne przez szybę w drzwiczkach.
 
Biomasa – paliwa coraz częściej spotykane, najczęściej w przedsiębiorstwach i wszelkiego rodzaju zakładach, spotykane również w domach jednorodzinnych. Podobnie, jak przy pellecie, nagrzewnice na biomasy wyposażone są w podajniki automatyczne.
 
Paliwa stałe – drewno, węgiel, ekogroszek i inne popularne, stosunkowo tanie, ale zazwyczaj wymagają ręcznego dokładania, sporej kotłowni i znacznie więcej miejsca do przechowywania niż w przypadku pelletu czy oleju.

Kolejnym parametrem, na którego warto zwrócić uwagę, jest moc nagrzewnicy. Dobiera się ją adekwatnie do wielkości pomieszczenia, które warto w tym w celu dokładnie zmierzyć. W Internecie można znaleźć różnego rodzaju kalkulatory przydatne do wyliczania zapotrzebowania na moc cieplną. Oprócz mocy, ważny jest też przepływ powietrza – bez odpowiedniego przepływu nie uda się ogrzać większego pomieszczenia. Jeżeli wymiary wynoszą np. 5x5x3 (5 metrów długości i szerokości oraz 3 metry wysokości) to znaczy, że ma ono 75m3. Przy założeniu, że powietrze ma w ciągu godziny przepływać 4 razy, powinniśmy wybrać nagrzewnicę o przepływie co najmniej 300 m3/h.

A co ze spalaniem? Zasada jest dość prosta – im większa nagrzewnica, tym większe spalanie. Uwagę powinna zwrócić sytuacja, w której urządzenie o dużej mocy, cechuje się niskim spalaniem.

Choć wybór nie zawsze jest łatwy, ponieważ nagrzewnice powietrza nie są produktem, który kupuje się zbyt często, to mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu, będziecie choć o krok bliżej od podjęcia decyzji.

Pozdrawiamy, FirmaMTM.pl