Opublikowano:: wt, Wrz 1st, 2015

Wybieramy klimatyzację

Upały, które opanowały w ostatnim czasie całą Polskę, skłoniły wiele osób do zastanowienia się nad tym, czy nie warto byłoby założyć klimatyzacji w swoim domu. Wydaje się, że warto przemyśleć to już teraz, by kolejne lato, spędzić w mieszkaniu, w którym panuje przyjemny chłód. Nie ma się co oszukiwać, że z dnia na dzień założymy klimatyzację – tak się po prostu nie da. Musimy odpowiednio wcześniej zaplanować pracę, zastanowić się, co trzeba kupić i w końcu wybrać właściwe urządzenie. W tym artykule chcielibyśmy skupić na rozróżnieniu między klimatorami i klimatyzacją oraz omówieniu klimatyzatorów przenośnych. W kolejnym artykule poruszymy też inne rozwiązania.

13780859854_8ca8b24992_nDla porządku warto na wstępie dokonać rozróżnienia pomiędzy klimatorami i klimatyzacją. Te dwa urządzenia mimo podobnej nazwy znacznie różnią się od siebie. Klimatory inaczej zwane klimatyzerami, sposobem działania bardziej zbliżone są do popularnych wiatraków, które wprawdzie też przynoszą uczucie chłodu, jednak nie schładzają pomieszczeń. Działanie klimatorów opiera się na kostkach lodu lub zamrożonych wkładach, przez co nie są do końca wydajne. Szczególnie w trakcie dużych upałów wystarczy kilka godzin, by lód zamienił się w wodę.

W ostatnim czasie sporo osób decyduje się na klimatyzator przenośny. Wydawać by się mogło, że jest to wymarzone rozwiązanie. Urządzenie rzeczywiście chłodzi powietrze, a w dodatku możemy je umieścić w miejscu, w którym akurat w danej chwili przebywamy. Mimo zalet jest to rozwiązanie, które ma też pewne wady. Choćby taką, że urządzenie wymaga pozostawienia uchylonego okna w miejscu, w którym ma w danej chwili działać. Powietrze jest odprowadzane na zewnątrz poprzez wystające poza okno rury dość sporej długości.

W niektórych mieszkaniach znajdziemy też kratki wentylacyjne, wyprowadzone na zewnątrz budynku. Taka sytuacja powoduje, że klimatyzator przenośny nie jest maksymalnie wydajny, ponieważ gorące powietrze wciąż do niego dopływa. Rozwiązaniem tego problemu może być założenie specjalnych rękawów, które chronią przed jego dopływem, jednak ich zakup to dodatkowy wydatek. Ponadto trzeba się liczyć z tym, że klimatyzator przenośny może hałasować, co dla niektórych może być uciążliwe. Warto podkreślić, że przenośne klimatyzatory mimo swoich wad, bywają bardzo przydatne i nie można kompletnie kwestionować ich wartości. Czasem bardzo dobrze spełniają swoją rolę i są chwalone przez wiele osób.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią następny artykuł będzie kontynuacją porad dotyczących wyboru klimatyzacji. Przyjrzymy się też najbardziej znanym markom, takim jak klimatyzatory Samsung, LG czy Kasai.

Pozdrawiamy, Firmamtm.pl