Opublikowano:: śr, Lut 17th, 2016

Wszystko o toksynie botulinowej

Zabiegi mające na celu poprawianie urody cieszą się sporym zainteresowaniem, a ich popularność wciąż rośnie. Jednym z najczęściej wykonywanych jest ostrzykiwanie toksyną botulinową, zwaną częściej botoksem. Dziś jest to substancja bardzo dobrze znana i z powodzeniem wykorzystywana m.in. w medycynie estetycznej.

injection-519388_1280Toksyna botulinowa lub inaczej – jad kiełbasiany, wytwarzana jest przez pałeczkę bakterii beztlenowej Clostridium botulinum. Jej działanie jest najsilniejsze spośród wszystkich znanych toksyn, a zatrucie pokarmowe przez nią wywołane, często kończy się nawet śmiercią. W medycynie estetycznej stosuje się jedynie niewielkie ilości tej substancji, dlatego też jej aplikacja nie wiąże się z ryzykiem zagrożenia życia. Zakładając, że została przeprowadzona przez wykwalifikowanego lekarza. Dla potrzeb ww. dziedziny substancja pozyskiwana jest z wyizolowanych szczepów bakterii, które poddaje się oczyszczaniu, a następnie pakuje próżniowo.

Botoks jest białkiem hamującym przesyłanie impulsów nerwowo-mięśniowych. Łączy się on z płytkami, stanowiącymi połączenie zakończeń nerwowych z mięśniami. Dzięki temu blokuje uwalnianą przez nerwy acetylocholinę, odpowiedzialną za przekazywanie impulsów. Tym samym – poraża skurcze mięśni. Efekt ten jest długotrwały i utrzymuje się przez okres ok. trzech miesięcy. W tym czasie powstają nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, a mięśnie wracają do prawidłowego funkcjonowania.

Wspomnianą toksynę najczęściej stosuje się w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych (na czole, wokół oczu i ust) oraz zahamowania pracy mięśni mimicznych. Pomaga to dodatkowo unieść brwi i kąciki ust, skorygować uśmiech dziąsłowy czy modelować twarz, dzięki zmniejszeniu mięśni żwacza. Zastrzyki z botoksu zalecane są również osobom, cierpiącym na nadmierną potliwość oraz choroby neurologiczne, związane z napięciem mięśni. Toksyna botulinowa może nawet wyleczyć zeza i właśnie w tym celu była stosowana na samym początku. W medycynie została wykorzystana po raz pierwszy przez Edwarda Schantza i Alana B. Scotta.

Ostrzykiwanie botoksem w celu zapobiegania tworzenia się zmarszczek jest praktykowane od wielu lat i charakteryzuje się dużą skutecznością. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, nie trzeba obawiać się o trwały uszczerbek na zdrowiu czy zagrożenie życia. Po zabiegu dość często występują jednak niegroźne skutki uboczne jak czerwona wysypka, utrzymująca się do kilku dni po iniekcji, osłabienie mięśni w miejscu aplikacji substancji czy też bolesność mięśni, odczuwalna w całym ciele.

Pozdrawiamy, Pczk.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.