Opublikowano:: pt, Wrz 25th, 2015

Wszystko o liftingu twarzy

Operacje plastyczne i zabiegi mające na celu przywrócić młody i atrakcyjny wygląd cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Ilość wykonywanych zabiegów zwiększa się każdego dnia, natomiast ceny stopniowo maleją. Najczęściej wykonywane są operacje piersi, liposukcja oraz lifting twarzy.

model-429733_1280

Czym jest lifting?

Lifting polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry, która wraz z wiekiem traci jędrność i elastyczność, tworząc nieestetyczne bruzdy. Zabieg ten pozwala podnieść brodę, policzki, opadające brwi, czy wygładzić czoło. Dobrze sprawdza się również przy poprawianiu kondycji skóry szyi i dekoltu, a także poprawianiu owalu twarzy. Pozwala wizualnie odmłodzić osobę nawet o 10 lat. Lifting można wykonać u osób po 30. roku życia bez względu na płeć. Zaleca się jednak stosowanie tej metody nie wcześniej niż po 45 roku życia.

Przebieg zabiegu

Znaczna większość zabiegów zaczyna się od niewielkich nacięć skóry za uszami, przy skroniach, pod brodą i we włosach. Następnie skóra wraz z tkanką tłuszczową unoszone są od podstawy mięśni i tkanki łącznej tak mocno, by przynieść oczekiwany efekt. Gdy skóra jest odpowiednio naciągnięta, usuwany jest nadmiar skóry. Rany zamyka się przy pomocy szwów oraz zszywek skóry. Jeśli zaistnieje taka konieczność, mięśnie oraz tkanka łączna również są ściągane szwami dla osiągnięcia lepszego efektu. Najczęściej cały zabieg przeprowadzany jest na ogólnym znieczuleniu, ale nic nie stoi na przeszkodzę, żeby odbył się jedynie na znieczuleniu miejscowym.

Okres rekonwalescencji

Po zabiegu twarz jest bandażowana. W większości przypadków klinikę można opuścić już na następny dzień po zabiegu, jednakże przez mniej więcej tydzień należy nosić wspomniany wcześniej opatrunek bandażowy. Ponadto trzeba się przygotować na to, że przez pierwszy miesiąc twarz nie będzie prezentować się zbyt dobrze. Widoczne są bowiem obrzęki, liczne siniaki czy krwiaki. Obserwuje się również nasilone wypadanie włosów.

Skutki uboczne

Należy pamiętać również o tym, że istnieje pewne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Choć nie zdarza się to często, możliwe jest wystąpienie krwawienia, infekcje, czasowa bądź trwała utrata czucia w twarzy (z powodu uszkodzenia nerwu twarzowego), powstanie blizn, asymetria twarzy, utrata włosów w okolicy nacięć, a nawet martwica.

Przeciwwskazania

Na lifting nie należy się decydować zbyt wcześnie, a dopiero wówczas, kiedy oznaki starzenia są naprawdę widoczne. Jeśli mamy wątpliwości, warto udać się na konsultację ze specjalistą. Pomoże on ocenić, czy zabieg jest faktycznie konieczny. Osoby chore na cukrzycę, niedokrwistość, a także ze stanami zapalnymi i nieuregulowanym ciśnieniem nie powinny decydować się na zabieg. Są to bowiem poważne przeciwwskazania do wykonania liftingu i żaden profesjonalny chirurg nie podejmie się w takich okolicznościach przeprowadzenia operacji.

Choć efekty liftingu twarzy są bardzo obiecujące i z powodzeniem odejmują kilka ładnych lat, trzeba pamiętać o tym, że skóra w dalszym ciągu się starzeje. Wraz z upływem lat będą widoczne kolejne oznaki starzenia się. Zanim podejmie się ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu, należy ją dobrze przemyśleć.

Pozdrawiamy, Pczk.com.pl