Opublikowano:: pon, Cze 29th, 2015

Wózek ręczny czy elektryczny?

Konieczność zakupu wózka inwalidzkiego, o ile nie wynika z wrodzonej niepełnosprawności, wiąże się z niemałą tragedią, szokiem, na który nie byliśmy przygotowani psychicznie. Potrzeba ogromnego wsparcia najbliższych osób, żeby podjąć walkę o powrót do codzienności. Pomóc może w tym odpowiedni sprzęt, a zwłaszcza dobrze dobrany wózek inwalidzki.

Przed zakupem trzeba dokonać właściwej analizy porównawczej, z której wnioski przysłużą się do zapewnienia choremu największej możliwej mobilności przy użyciu jak najmniejszego nakładu energii. Ponadto nie można zapominać o wygodzie użytkownika, którym najczęściej jest osoba z urazami lub dysfunkcjami kręgosłupa oraz kończyn dolnych. Wózki inwalidzkie przeznaczone są nie tylko dla osób, które nie mogą samodzielnie chodzić, ale również potrzebują ich osoby, których możliwość chodzenia jest w znacznym stopniu ograniczona, a mimo wszystko chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz zachować maksymalną samodzielność.

VCWK9AS, Wózek inwalidzki aluminiowy Active Sport, Aluminium wheelchair Active Sport, (niebieski, blue), podniesione podłokietnikiWybór wózka inwalidzkiego nie jest prosty, gdyż należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność oraz odpowiednio dopasować do stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Należy także kierować się kondycją, siłą czy wiekiem. Jeśli chory posiada wyższy stopień niepełnosprawności i poziom niesamodzielności, w takiej sytuacji konieczny będzie zakup wózka elektrycznego, jednak w przypadku młodej osoby, która wykazuje się sporą samodzielnością, zalecamy wybór wózka ręcznego (na zdjęciu). Oczywistym jest, że większość osób pragnie jak najbardziej wygodnego i komfortowego wózka, niemniej nie powinno stanowić to jedynego kryterium wyboru. Należy myśleć bardziej przyszłościowo – wszak nazbyt wygodny wózek, nie wymagający wiele wysiłku od jego użytkownika, może sprawić, że stracimy ochotę na jakąkolwiek aktywność fizyczną, która wiąże się z napinaniem mięśni, ruszaniem się. To zaś może negatywnie rzutować na zdrowie całego organizmu, podobnie jak w przypadku trzymających się z dala od sportu ludzi w pełni sprawnych.

Wybór wózka inwalidzkiego powinien odbywać się z udziałem chorej osoby, gdyż przy dopasowaniu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na trzy elementy: wysokość oparcia, szerokości siedziska i rodzaj poduszki. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych parametrów, to fundamentalna zasada mówi o tym, że im niższe oparcie, tym lepszy balans ciała oraz manewrowalność, natomiast im wyższe, tym stabilizacja tułowia jest korzystniejsza. W przypadku siedziska, nie może być ani zbyt wąskie, ani zbyt szerokie. Eksperci są zdania, że niepełnosprawny powinien mieć około 1,5 cm luzu przy każdym boku. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że zbyt głębokie siedzisko może spowodować zaburzenia krążenia krwi przez ugniatanie tętnic pod kolanami. Dla osób, które wiele godzin będą spędzały na wózku inwalidzkim, niezbędnym elementem powinna być odpowiednia poduszka przeciwodleżynowa. Dobrym rozwiązaniem jest poduszka pneumatyczna, która dobrze działa pod kątem stabilizacyjnym oraz korekcyjnym.

croppedSpecjaliści od rehabilitacji są zdania, że poruszanie się przy pomocy ręcznego wózka inwalidzkiego umożliwia przedłużenie aktywności, natomiast wózek elektryczny (na zdjęciu) powinien być ostatecznością. Różni się od ręcznego głównie tym, że ma zamontowany silnik oraz przełącznik jazdy. Trzeba jednak zauważyć, ze rozwój technologiczny sprawia, że najnowsze modele wyposażone są m.in. w hamulce elektromagnetyczne, możliwość odchylenia za pomocą joysticka, a także posiadają regulowane tylne kółka przeciwwywrotne.

Jeśli pacjent nie może się samodzielnie poruszać, wtedy należy zakupić wózek elektryczny. Taki typ wózka dzielimy na wózek pokojowy (domowy) lub terenowy. Pierwszy z wymienionych powinien być wykorzystywany głównie w najbliższym otoczeniu. Wyróżnia się tym, że jest zdecydowanie lżejszy i mniejszy niż terenowy, co jest istotną zaletą np. w trakcie transportu. Wózki terenowe są niezbędne, jeśli osoba z niepełnosprawnością często znajduje się poza domem, porusza się po nierównościach, teren jest bardzo wymagający. W takiej sytuacji większość ręcznych wózków, a nawet wózki elektryczne pokojowe nie będą w stanie sobie poradzić. Jednak wózek terenowy jest dużo cięższy i nie można go rozłożyć na część, więc przy jego wyborze konieczne są dobre warunki mieszkalne. W wielu wypadkach trudno zmieścić się do windy.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj wózka inwalidzkiego został wybrany, dobry wózek powinien zapewniać komfort użytkownikowi, a dodatkowo wyróżnia się wytrzymałością, estetycznością i funkcjonalnością. Mimo że wózki ręczne kojarzą się z tradycyjnością, to należy dodać, ze konstruktorzy coraz częściej projektują wózki, które wykonane są z lekkiej ramy spawanej, wyprodukowanej z materiałów o sporym współczynniku wytrzymałości. Mamy tutaj na myśli zwłaszcza stopy aluminiowe oraz tytan. Używanie wózka ręcznego i elektrycznego nie zawsze się wzajemnie wyklucza. Wózek elektryczny pozwala na dużą samodzielność w terenie, jednak nie wszystkie miejsca są dostosowane do osób z niepełnosprawnością. W takim przypadku przydatny jest wózek ręczny, gdyż jest lżejszy i o wiele łatwiej można go transportować.

Pozdrawiamy, Viteacare.com