Opublikowano:: śr, Maj 20th, 2015

Worki na śmieci. Proste i pożyteczne

Pewnie każdy z się z nami zgodzi, że są przedmioty, które od zawsze nam towarzyszą i nie wyobrażamy sobie bez nich codziennego funkcjonowania. Proste, funkcjonalne, pożyteczne, niezastąpione. Zdecydowanie ułatwiają życie. Wśród nich zdecydowanie można wyróżnić worki na śmieci, szczególnie teraz w dobie segregowania, którym szerzej zajmiemy się w następnym artykule. A jak to się stało, że worki zaczęły pomagać nam w życiu? Aby opowiedzieć o historii ich wynalezienia, musimy włączyć wehikuł czasu i przenieść się do XIX wieku. We Francji wtedy ustanowiono prawo odnośnie sprzątania ulic i składowania śmieci.

pictByło to zasługą Eugene’a Poubelle (do dzisiaj worki w języku francuskim noszą nazwę od jego nazwiska – sacs poubelle). Ten prefekt miejscowości Seine uznał w końcu, że trzeba nieco oczyścić kraj, a walające się po ulicach śmieci doprowadzały go do szaleństwa. Następne lata były dość obfite w różnego rodzaju eksperymenty i dopiero w połowie XX wieku nastąpił punkt zwrotny. Niejaki Harry Wasylyk z Kanady stworzył worek, do którego produkcji wykorzystał polietylen. Był to tak kluczowy moment w historii tego państwa, że ten pożyteczny produkt znalazł się na liście najistotniejszych wynalazków w kraju spod znaku klonowego liścia.

5547116000_9697425a68_zMimo że ten prototyp zyskał sławę, to nie podbił serc w latach 50’. Został wykorzystany także do produkcji hula-hop, które zrobiły furorę w cały Stanach Zjednoczonych. Dość przypadkowo. Ponownie zaczęto interesować się pracami nad ulepszeniem worka na śmieci w firmie Poly-Lyna, która zaczęła wytwarzać ten produkt na masową skalę wraz z niemiecką firmą Paclan. Fuzja okazała się dużym sukcesem i złączone siły znane były pod nazwą CeDo. W latach 90. Duże zainteresowanie wzbudziła także folia spożywcza i torebka śniadaniowa, czyli produkty, po które chętnie sięgamy także w obecnych czasach.

Z czasem na rynek zaczęto wprowadzać również plastikową torbę na zakupy, która wyparła z obiegu papierowe odpowiedniki. Mimo sporej konkurencji, firma CeDo w dalszym ciągu prężnie działając na wielu frontach, pracując cały czas nad udoskonaleniem swoich produktów. Idąc z duchem czasu, stawiają na coraz bardziej oryginalne i innowacyjne rozwiązania, mając na uwadze nasz komfort użytkowania, a także kwestie ekologiczne. Pewnie będą trwały prace nam wprowadzeniem następców obecnych worków. Ale czy jest sens zmiany? Lepsze jest wrogiem dobrego.

Pozdrawiamy, Pakart.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.