Opublikowano:: wt, Lut 17th, 2015

Wojna totalna

Tytuł odnosi się do wojny secesyjnej, która uważana była za najbardziej krwawą w historii Stanów Zjednoczonych. Nazwa wojny bierze swój początek od wystąpienia z USA – oznaczające secesję – aż jedenastu południowych stanów, które utworzyło autonomiczne państwo, które nazwali Skonfederowane Stany Zjednoczone.

Prezydent Abraham Lincoln mówił, że wojna secesyjna wybuchła, mimo że żadna ze stron jej nie chciała. Była jednak konieczna i rozpoczęła się 12 kwietnia 1861 roku, kiedy konfederaci zaatakowali Fort Sumter, znajdujący się w Karolinie Południowej.

armata-z-okresu-wojny-domowej-usa-1861-rok-denix-model-402Mimo początkowych sukcesów Konfederacji, na czele której stali Th. J. Jackson, J.E Johnston oraz R.E Lee, nie udało im osiągnąć zamierzonego celu, czyli nie opanowali terytorium znajdujące się na Północy. Akcja zakończyła się fiaskiem. A dokładnie mamy na myśli bitwę pod Gettysburgiem, w której głównie wojska dowodzone przez gen. Lee poniosły porażkę (lipiec 1863).

Generał Grant przeszedł do ofensywy, co skutkowało przecięciem szlaków komunikacyjnych oraz łączności pomiędzy siłami Konfederacji. Tereny stanów południowych były systematycznie niszczone. Grant ze swoimi ludźmi siał spustoszenie. Jedną z przyczyn trwania wojny secesyjnej było niewolnictwo. Właśnie o jego zniesienie walczono od 1 stycznia 1963 roku, a Lincoln nie podejmował wcześniej zbytnio tej kwestii koncentrując się raczej jedynie na jedności państwa. Wojna, która skończyła się 9 kwietnia 1865 roku (to wtedy pod Appomattox miała miejsce ostatnia bitwa) niestety przyniosła 620 tysięcy ofiar. Wśród nich był Abraham Lincoln, zamordowany 5 dni po podpisaniu kapitulacji.

Wojna secesyjna była ważna także pod względem broni. To wtedy światu zaprezentowano np. armatę, której replikę widzicie na zdjęciu. Mimo że nie wyróżniała się dużym zasięgiem, to jednak powodowała wielki huk i ogromne ilości dymu. Dzisiaj możemy kupić miniatury takiej repliki. Zwłaszcza osoby, które interesują się historią. Tacy pasjonaci na pewno docenią harmonijne drewno, które gustownie łączyło się z elementami zdobień, które były w kolorze srebra. Jednak pierwsze armaty ujrzały światło dzienne nawet w XIV wieku, a powodem ich powstania była wojna stuletnia, a zademonstrowały je wtedy Francuzi i Anglicy. Do dzisiaj nie ma do końca pewności, który z tych krajów jako pierwszy wyprodukował ten rodzaj broni.

Dzisiejsze repliki broni tworzone są z niebywałą precyzją, dbając o najmniejsze szczegóły, dlatego, że hobbystów tej dziedziny jest coraz więcej, a więc są tez bardziej wymagający względem jakości. Bez należytej cierpliwości nie ma szans, aby idealnie odwzorować tak trudną broń, jaką bez wątpienia jest armata. Każdy detal ma znaczenie.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl