Opublikowano:: śr, Wrz 16th, 2015

Wnętrza w stylu industrialnym

W Polsce rośnie popularność loftów, które stały się one symbolem wyrafinowanego luksusu. Równolegle z nimi uznanie zyskuje styl industrialny. Wyróżnia go prostota, oszczędność formy i materiałów. Nie ma natrętnych ozdób, kolory są chłodne a przedmioty sprawiają wrażenie jakby zostały wyciągnięte wprost z warsztatu. Komu przypadną do gustu tego typu wnętrza? Przede wszystkim osobom, które preferują minimalizm, ład, porządek oraz stonowaną elegancję.

5303966478_65ed426892_bPoczątków stylu industrialnego należy szukać w Nowym Jorku w latach 50’ poprzedniego wieku. Panująca w tym czasie w USA recesja spowodowała, że powstało sporo pomieszczeń postprzemysłowych – takich jak opuszczone fabryki, magazyny czy domy towarowe. Zaczęto adaptować na mieszkania. Początkowo wprowadzali się do nich głównie artyści i przystosowywali je do swojej pracy. Aranżowali przestrzeń w oparciu o znalezione przypadkowo meble i dodatki pochodzące z byłych fabryk. Właśnie w ten sposób wykształcił się nowy styl w aranżacji wnętrz. W Polsce moda na tego typu pomieszczenia pojawiła się dopiero w latach 90’.

W stylu industrialnym dużą rolę odgrywa przestrzeń. Obszerne powierzchnie i wysoki sufit to elementy bardzo charakterystyczne dla tego stylu. Jednak nie zawsze istnieje możliwość przebudowy ścian, dlatego wykorzystuje się różne sposoby do osiągnięcia odpowiedniego efektu. Wnętrza maluje się na jasne kolory, tak by optycznie powiększyć pomieszczenie.

Efekt zwiększonej przestrzeni można osiągnąć poprzez niewielką liczbę mebli mających tę samą wysokość.  Meble 01d5c43f3ec8f7829302800b4b18837bpowinny być oczywiście maksymalnie proste a wręcz stare lub zużyte. Możemy przystosować np. jakiś stary metalowy stojak lub samodzielnie przystosować to co wpadnie nam w ręce. Nie jest to oczywiście równoznaczne z brakiem jakiejkolwiek wygody, natomiast ważne jest to aby całość pomieszczenia była jednorodna stylistycznie. Gotowe meble w stylu industrialnym można też kupić w sklepie, dobrze sprawdzają się te produkowane przez firmę Belldeco.

Symetryczne ustawienie, ułożenie warstwowe i równoległe linie sprawiają wrażenie wydłużenia oraz poszerzenia. Jeżeli mieszkanie znajduje się w lofcie to wszelkie charakterystyczne elementy dla takiego miejsca warto pozostawić w widocznym miejscu. Mogą to być np. rury, stalowe szyny czy ceglane słupy. Ozdobami mogą być proste przedmioty lub np. grafiki przedstawiające miasto – mosty czy blokowiska. Dobrze sprawdzi się też ułożenie luster, które stworzą efekt głębi i dobrze dopasują się do minimalistycznego wystroju.

Co jeszcze można zrobić, by odpowiednio dostosować pomieszczenie? Na przykład zlikwidować niektóre ściany. Otwarta kuchnia oddzielona tylko w symboliczny sposób od pozostałych pomieszczeń i stół połączony z miejscem do wypoczynku. Wszystko musi być możliwie jak najbardziej ujednolicone, tak by obserwowane wnętrze sprawiało wrażenie jednej dużej przestrzeni, a nie miejsca gdzie zostały wydzielone poszczególne strefy.

Pozdrawiamy, Milemaison.pl