Opublikowano:: pt, Lis 27th, 2015

Wizyta u ortopedy. Konieczna?

Troska o zdrowie maleństwa przyświeca wszystkim rodzicom. Odpowiedni rozwój jest przecież najważniejszy, a rodzice pragną dla swoich dzieci jak najlepiej. Najważniejsza jest oczywiście intuicja rodzica i obserwacja – lekarz często jest zbędnym ogniwem, chyba że sytuacja naprawdę wymaga kontroli. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zastanowić się, kiedy należy zgłosić się z malcem do ortopedy. W końcu najczęściej stawiane przez rodziców pytania dotyczą tego, kiedy dziecko postawi pierwszy krok! Drogi Rodzicu, pamiętaj, wszystko ma swój czas!

10633004544_c01716cb7b_z

Młodzi rodzice często nie wiedzą, w jakich sytuacjach należy poszukać fachowej rady u ortopedy.

Wizyta u ortopedy jest obowiązkowa, a pierwszą maluch powinien odbyć ją już między 6. a 8. tygodniem życia. Specjalista sprawdzi, czy dziecko ma prawidłowo zbudowany stawy biodrowe. Wówczas najważniejsze jest wykluczenie dysplazji – głowa kości udowej powinna pasować do panewki; otoczone torebką stawową stanowią one staw biodrowy. Zdarza się jednak, że elementy stawu nie pasują idealnie do siebie i wtedy możemy mówić o dysplazji. Lekarz, który ją podejrzewa, skieruje dziecko na badanie USG.

Zdrowy maluch kolejną wizytę u lekarza powinien odbyć kilka miesięcy po tym, jak zacznie chodzić. Niektórzy specjaliści uważają nawet, że należy skontaktować się z lekarzem, kiedy maluch zacznie raczkować. Optymalne będzie umówienie wizyty około 12. miesiąca życia. Ortopeda przyjrzy się stopom malucha, a  w razie potrzeby doradzi wybór odpowiednich butów zdrowotnych.

Kolejna okazja na wizytę u ortopedy przydarzy się podczas bilansów. Kiedy lekarz pediatra zauważy nieprawidłowości w postawie, skieruje malucha ponownie do ortopedy. Takie bilanse odbywają się u dwu-, cztero-, i sześciolatka.

Zdrowy uczeń odwiedzi lekarza prawdopodobnie przed rozpoczęciem szkoły. Jest to istotne, ponieważ wtedy następuje zmiana  – dziecko zmienia tryb życia, więcej czasu spędza siedząc, jest mniej aktywne fizyczne. Dobrze, aby specjalista przyjrzał się kręgosłupowi dziecka, ponieważ w tym okresie najłatwiej o wadę postawy, która wcześnie zdiagnozowana, da się z powodzeniem wyleczyć.

Poza tymi wszystkimi przypadkami, wizytę u ortopedy należy zaplanować w sytuacji kiedy:

  • Niemowlę jest mało ruchliwe. Nie kopie nóżkami, nie bawi się nimi.
  • Roczne dziecko ma wyraźne problemy z chodzeniem, np. utyka.
  • Kilkuletnie dziecko ma krzywe plecki, np. jedną łopatkę wyżej od drugiej.
  • 2-3 latek koślawi buty podczas chodzenia.
  • 3-latek ma wyraźnie skrzywione nogi/kolana.
  • 5-latek ma wyraźne płaskostopie.

Pozdrawiamy, Memoinfo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.