Opublikowano:: pon, Kwi 27th, 2015

Wiele zastosowań analizy barw

Każdego roku technika idzie do przodu. Odbywa się to zupełnie niezależnie od dziedziny nauki, której dotyczy. Pojawia się pomysł, ktoś go zrealizuje i już mamy do czynienia z innowacjami. Choć analiza barw już od wielu lat wykorzystywana jest w naukach chemicznych, a narzędzia wykorzystywane w badaniach niespecjalnie się zmieniają, to innowacyjne rozwiązania zastosowane w spektrometrach pozwalają na implementację nowych form analizy barw, które umożliwiają wykorzystanie tego rodzaju analizy w różnych częściach przemysłu chemicznego.

6047918956_9b54a14a85_zNaukowcy poprzez swoje badania rozszerzają możliwości wykorzystania tej technologii w różnych dziedzinach nauki m.in. w przemyśle farmaceutycznym, biotechnologii czy chemii środowiskowej. W każdej z tych dziedzin prowadzone są badania nad wykorzystaniem tej techniki, która – nie da się ukryć – jest stosunkowo niedroga oraz możliwa do zastosowania w praktycznie każdej dziedzinie nauk ścisłych.

Nowoczesne spektrometry nie tylko są niewielkie, tanie, czy przenośne, ale pozwalają również zobaczyć to, czego ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec. Wykorzystanie urządzenia w chemii środowiskowej pozwala uzyskać natychmiastowe dane, które pozwalają określić czystość wody w danym zbiorniku wodnym. Fakt, że urządzenie jest przenośne, pozwala na wykorzystanie go w każdym miejscu.

Dlatego podczas badania wody nie trzeba dostarczać próbek do oddalonego o wiele kilometrów laboratorium. Warto zauważyć, że wykorzystują ją również organy ścigania, które mogą wykorzystać tę technologię do zbadania znalezionych materiałów. Najczęściej jednak technologię wykorzystuje się w badaniach farmaceutycznych. Tam bowiem analiza kolorystyczna może określić dokładne różnice pomiędzy mieszankami chemicznymi, jedynie na podstawie właściwości odbijających i absorpcyjnych badanego materiału. To pozwala na zapewnienie czystości, jakości oraz bezpieczeństwa w procesie produkcji.

Niezwykle istotnym faktem jest to, że podczas badania spektrometrem nie dochodzi do dużej utraty badanego materiału, jak w przypadku niektórych badań. Ma to duże znaczenie w momencie, gdy próbka jest na tyle mała, że nie można pozwolić sobie na jej utratę. Przykładem nowoczesnego wykorzystania tej technologii są badania geologiczne. Dzięki wykorzystaniu tego narzędzia możliwe jest określenie budowy krajobrazu zarówno pod względem wizualnym, jak i chemicznym. Technologia pozwala bowiem na określenie, z jakiego materiału składa się badany teren.

W tym momencie widać, jak bardzo analiza barw może być skuteczna w prowadzonych badaniach. Nie dziwi więc, że wiele przedsiębiorstw wykorzystuje ją w prowadzonych badaniach. To, czego jeszcze nie można zbadać za pomocą tej technologii, zwyczajnie nie zostało jeszcze odkryte. Pozwala to mieć nadzieję na coraz szersze możliwości wykorzystania technologii.

Pozdrawiamy, Biosens.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.