Opublikowano:: pt, Wrz 4th, 2015

Wehrmacht – uzbrojenie

1 września obchodziliśmy w naszym kraju 76 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Godzina 4:45 stała się dla nas początkiem krwawej rzezi, która trwała przez najbliższe 6 lat. Westerplatte to dla Polaków miejsce kultu, które obrosło w legendę. Grupa ledwo przekraczająca 200 osób broniła polskiej części wybrzeża, słabo uzbrojeni w małej liczbie dzielnie stawiali opór o wiele większej liczbie żołnierzy Wehrmachtu. Podobnie doświadczenia mamy z mniej znanej wszystkim Wizny, gdzie do 7 do 10 września, niespełna 400 polskich żołnierzy stawiało opór ponad 40 tysiącom Niemców.

W czym tkwiła moc Wehrmachtu? Ideologia? Fanatyzm? Patriotyzm? Strategia? Może uzbrojenie? Każdy z tych elementów miał istotny wpływ na powodzenie niemieckiego blitzkriegu. Jeszcze przed paktem Ribbentrop-Mołotow Niemcy dobrze wiedzieli, że ekspansja się odbędzie – przy lub bez udziału Polaków. Propozycja Niemców o wspólnej ekspansji została odrzucona przez Józefa Becka, przez co 1 września stał się dla nas datą tak ważną.

Jednak obok polityki to uzbrojenie miało największy wpływ na przebieg działań wojennych. Niemcy, znani byli ze swojej dokładności i skrupulatności, dlatego wytwarzana przez nich broń zawsze stała na najwyższym poziomie.

Podstawowe uzbrojenie żołnierzy Wehrmachtu zawierało w sobie dość różnorodną broń. Podstawą był oczywiście pistolet. Niemcy posiadali na swoim wyposażeniu 4 różne pistolety: dwa rodzaje Waltera (7,65 mm PPK oraz 9 mm P 38), Mauser i Luger (Parabellum). Każdy z nich, był dla amerykańskich żołnierzy najwyższym trofeum, jakie mogli zdobyć na froncie. Kolejnym rodzajem broni były pistolety maszynowe. Tutaj Niemcy mieli do dyspozycji dwa rodzaje broni Bergmann (MP 18/I i MP 28/II) oraz pistolety MP 38 i MP 40. Do tego arsenału dodać należy jeszcze karabiny, którymi posługiwał się Wehrmacht – Gew98 Mauser, FG 42, StG 44, G 41. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach po wprowadzeniu poszczególnych innowacji technologicznych zmieniano numer broni. Ostatnim rodzajem broni palnej, w którą mogli zostać wyposażeni żołnierze niemieccy były karabiny maszynowe. W tym wypadku mamy do czynienia z Maschinengewehr 08 Maxim, 34, 42 oraz 45.

Przy tak szerokim wyposażeniu nie dziwi fakt, że Armia Polska nie mogła równać się technologicznie z rozwiniętymi Niemcami. Dodajmy do tego uzbrojenie pancerne i Luftwaffe, a otrzymamy receptę na sukces. Przynajmniej do momentu, gdy Niemców pod Moskwą nie zaskoczyła rosyjska zima. Wtedy, technologia III Rzeszy zwyczajnie zawiodła. Zamarznięte paliwo oraz smar unieruchomiły wojska pancerne, a brak zimowego wyposażenia zatrzymał piechotę. Jak widać, są elementy planu, których przewidzieć się nie da. Pamiętajmy jednak, że to niemiecka technologia wojenna stała się wyznacznikiem rozwoju.

Pozdrawiamy. Galeriareplik.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.