Opublikowano:: pt, Wrz 4th, 2015

Wehrmacht – uzbrojenie

1 września obchodziliśmy w naszym kraju 76 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Godzina 4:45 stała się dla nas początkiem krwawej rzezi, która trwała przez najbliższe 6 lat. Westerplatte to dla Polaków miejsce kultu, które obrosło w legendę. Grupa ledwo przekraczająca 200 osób broniła polskiej części wybrzeża, słabo uzbrojeni w małej liczbie dzielnie stawiali opór o wiele większej liczbie żołnierzy Wehrmachtu. Podobnie doświadczenia mamy z mniej znanej wszystkim Wizny, gdzie do 7 do 10 września, niespełna 400 polskich żołnierzy stawiało opór ponad 40 tysiącom Niemców.

W czym tkwiła moc Wehrmachtu? Ideologia? Fanatyzm? Patriotyzm? Strategia? Może uzbrojenie? Każdy z tych elementów miał istotny wpływ na powodzenie niemieckiego blitzkriegu. Jeszcze przed paktem Ribbentrop-Mołotow Niemcy dobrze wiedzieli, że ekspansja się odbędzie – przy lub bez udziału Polaków. Propozycja Niemców o wspólnej ekspansji została odrzucona przez Józefa Becka, przez co 1 września stał się dla nas datą tak ważną.

Jednak obok polityki to uzbrojenie miało największy wpływ na przebieg działań wojennych. Niemcy, znani byli ze swojej dokładności i skrupulatności, dlatego wytwarzana przez nich broń zawsze stała na najwyższym poziomie.

Podstawowe uzbrojenie żołnierzy Wehrmachtu zawierało w sobie dość różnorodną broń. Podstawą był oczywiście pistolet. Niemcy posiadali na swoim wyposażeniu 4 różne pistolety: dwa rodzaje Waltera (7,65 mm PPK oraz 9 mm P 38), Mauser i Luger (Parabellum). Każdy z nich, był dla amerykańskich żołnierzy najwyższym trofeum, jakie mogli zdobyć na froncie. Kolejnym rodzajem broni były pistolety maszynowe. Tutaj Niemcy mieli do dyspozycji dwa rodzaje broni Bergmann (MP 18/I i MP 28/II) oraz pistolety MP 38 i MP 40. Do tego arsenału dodać należy jeszcze karabiny, którymi posługiwał się Wehrmacht – Gew98 Mauser, FG 42, StG 44, G 41. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach po wprowadzeniu poszczególnych innowacji technologicznych zmieniano numer broni. Ostatnim rodzajem broni palnej, w którą mogli zostać wyposażeni żołnierze niemieccy były karabiny maszynowe. W tym wypadku mamy do czynienia z Maschinengewehr 08 Maxim, 34, 42 oraz 45.

Przy tak szerokim wyposażeniu nie dziwi fakt, że Armia Polska nie mogła równać się technologicznie z rozwiniętymi Niemcami. Dodajmy do tego uzbrojenie pancerne i Luftwaffe, a otrzymamy receptę na sukces. Przynajmniej do momentu, gdy Niemców pod Moskwą nie zaskoczyła rosyjska zima. Wtedy, technologia III Rzeszy zwyczajnie zawiodła. Zamarznięte paliwo oraz smar unieruchomiły wojska pancerne, a brak zimowego wyposażenia zatrzymał piechotę. Jak widać, są elementy planu, których przewidzieć się nie da. Pamiętajmy jednak, że to niemiecka technologia wojenna stała się wyznacznikiem rozwoju.

Pozdrawiamy. Galeriareplik.pl