Opublikowano:: czw, Sty 14th, 2016

Węgiel aktywny – właściwości i zastosowanie

Rozwój technologiczny sprawia, że człowiek potrafi czerpać o wiele więcej z bogactw tego świata. Posiada o wiele większą wiedzą, dlatego obecnie potrafimy wykorzystywać jeden minerał czy metal do wielu zadań. O wiele lepiej potrafimy wykorzystać ich właściwości poprzez liczne badania. Pojawia się również więcej pieniędzy na pracę naukowców, poszukujących kolejnych rozwiązań, które zwiększą komfort naszego życia. Tego typu działania sprawiły, że węgiel aktywny może mieć zastosowanie nie tylko w filtracji powietrza, ale również w medycynie. Potrafi zatrzymywać różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz związki chemiczne, ale także herbicydy oraz pestycydy, które mogą negatywnie oddziaływać na nasz organizm i przyczyniać się do rozwoju groźnych chorób. Dlatego tak ważne jest oczyszczanie powietrza.

Activated_CharcoalWęgiel aktywny to także składnik filtrów papierosowych, ale również jest bardzo przydatny w zatrzymywaniu nieprzyjemnych zapachów z oczyszczalni ścieków.

Różne są także rodzaje węgla aktywnego.

Pierwszy typ to węgiel granulowany, którego główna funkcja polega na oczyszczaniu cieczy, a jeśli przyjmuje postać dużo większych ziaren, wtedy jest przydatny jako katalizator reakcji, a także wspomaga oczyszczanie powietrza czy gazów. Jego właściwości znane są też w miejskich stacjach uzdatniania wody, dzięki czemu eliminowane są nieprzyjemne barwy, smaki czy zapachy. Ponadto, węgiel ten wykorzystywany jest w farmaceutyce jako środek oczyszczający parafinę czy glicerynę.

Do uzdatniania wody pitnej używa się też węgla pylistego, który wyróżnia się przede wszystkim niewielkimi rozmiarami po zmieleniu. Aby można było wykorzystać ten typ węgla, koniecznie jest zainwestowanie w specjalistyczne systemy dozowania. Jego zadania nie ograniczają się jedynie do uzdatnia wody pitnej. Węgiel pylisty dodatkowo usuwa dioksyny, furany oraz rtęć z gazów, które powstają podczas obróbki termicznej odpadów.

Natomiast węgiel formowany przybiera postać specjalnych wałeczków i odpowiada m.in. za redukowanie Lotnych Związków Organicznych. Ponadto skutecznie oczyszcza gazy poreakcyjne i ziemne, a także zabezpiecza drogi oddechowe.

To nie koniec występowania węgla aktywnego w naszym codziennym życiu, gdyż wykorzystuje się go w filtrach wody, nie tylko tych, które są montowane na stałe, ale również w dzbankach filtrujących. Jego zastosowanie obejmuje także branżę akwarystyczną i pełni funkcję pochłaniacza zapachów w lodówkach. Pomaga nam przy zatruciach pokarmowych czy przedawkowaniu leków i alkoholu.

Pozdrawiamy, Filterpol.pl