Opublikowano:: pon, Gru 14th, 2015

Ważna narzuta na łóżko. Jak wybrać jej rozmiar?

Czy narzuta pełni rolę bardziej praktyczną, czy dekoracyjną? Takie pytanie zadawać sobie może każdy właściciel sypialni z dużym łóżkiem. Nie każdy za to postrzega ten element wyposażenia za bezwzględnie potrzebny. Czasem traktuje się do wręcz jako zbędny luksus. Czy na pewno słusznie?

08ab1e50d0983c7b05c20ce937d8c6e3Jedna zaleta używania narzuty w sypialni jest niepodważalna. Spełnia ona funkcję ochronną, zabezpiecza przed zakurzeniem, zabrudzeniem i w efekcie zniszczeniem rozłożonej na łóżku pościeli. Istotą sypialni jest przecież to, że nie pełni ona roli miejsca uniwersalnego, w którym oprócz spania, mielibyśmy też przyjmować gości, spożywać posiłki czy… pomagać dziecku odrobić lekcje. Tego typu miejscem łączącym różne funkcje jest raczej salon czy kuchnia. W sypialni z założenia śpimy. Dlatego zaścielanie każdego dnia znajdującego się tam łóżka byłoby pozbawione sensu i odbierałoby sypialni jedną z najważniejszych jej zalet – że co wieczór czeka w niej łóżko gotowe do zaproszenia do snu.

Pozostawiona stałe na wierzchu pościel ulega nieustannemu kurzeniu się. A to przecież nie sprzyja nie tylko alergikom, ale też każdemu innemu domownikowi. W nocy nasz organizm powinien się zregenerować. Dlatego powietrze w sypialni musi być świeże i czyste. Skoro przed snem wietrzymy sypialnię, to musi nam zależeć na zdrowym śnie. Nasze wysiłki pójdą jednak na marne, jeśli przez cały dzień na kołdrze i poduszkach osiadał kurz, bo nie zabezpieczyliśmy ich narzutą.

Może się tak zdarzyć, że nawet pomimo używania narzuty, nasze łóżko nie będzie w pełni zabezpieczone. Wszystko przez niewłaściwie dobrany rozmiar narzuty. Oczywiście, każdemu z nas podoba się inny styl; niektórzy wybierają narzuty krótsze, inni do samej ziemi. Prawidłowy jej rozmiar powinien być wybrany jednak zgodnie z wymiarami pościeli, materaca i wysokością łóżka. Jeśli nie zdajemy sobie sprawy z kilku zależności, możemy łatwo popełnić błąd i kupić narzutę nie pasującą do naszego łóżka.

W przypadku narzuty sięgającej podłogi, istotne będą trzy wymiary – długość i szerokość łóżka oraz jego wysokość od podłogi do górnego brzegu materaca. Jeśli łóżko ma wymiary 140×200, rozmiar narzuty ustalamy poprzez dodanie do obu tych wymiarów wysokości łóżka. Jeśli będzie to np. 60 cm, wówczas narzuta musi mieć 200×260 cm.

Inaczej dzieje się w przypadku, gdy narzutę zawijamy pod materac. Wówczas potrzebujemy wszystkich trzech wymiarów materaca. Przy długości i szerokości jak w powyższym przykładzie oraz wysokości 20 cm potrzebujemy narzuty wielkości 200×230 cm. Dlaczego? Ponieważ do szerokości 8b2d76c050385395a15915c9d8379d6amusimy podwójnie dodać wysokość materaca oraz uwzględnić to, że pod materacem musi znaleźć się zakładka (po 10 cm na stronę). Jeśli zaś chodzi o długość – tutaj wystarczy dodać pojedynczą wysokość materaca i zakładki. Narzuty nie zawijamy bowiem po stronie poduszek.

O czym jeszcze warto pamiętać? Pościel, która będzie się znajdowała pod narzutą, nie jest przecież zupełnie płaska (zwłaszcza ta zimowa). Dlatego przy ustalaniu wymiarów narzuty warto dodać po kilka centymetrów z każdej strony. Tak, by później nie okazało się, że narzuta nie przykrywa w pełni pościeli. Do podobnej sytuacji dojść może wtedy, gdy używamy pościeli o wiele większej niż samo łóżko. Załóżmy, że ma ono – jak wyżej – 140×200 cm, ale kładziemy na nim pościel 200×220. Dobieranie narzuty pod kątem rozmiaru materaca będzie błędem. Narzuta nie przykryje bowiem zwisających części kołdry. A najważniejsze jest przecież, by łóżko zabezpieczyć całościowo.

Pozdrawiamy, Madley.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.