Opublikowano:: śr, Sty 14th, 2015

Wagi apteczne – precyzja i solidność

Branża farmaceutyczna jest niezwykle specyficzną dziedziną, która bez wątpienia wymaga należytej precyzji i skrupulatności, ze względu na bardzo istotne produkty, które są sprzedawane w takich miejscach jak apteka. Dlatego tak ważne jest bezbłędne odmierzenia składników receptury lekarstw, ponieważ od nich zależy ludzkie zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie. Zatem nie ma wątpliwości, że do tego celu niezbędna jest niezawodna waga.

Obecnie w takich miejscach używane są już tylko i wyłącznie wagi elektroniczne. Dawniej używano wag szalkowych, których obsługa wymagała więcej czasu, skupienia i pomiary masy mogły być mniej precyzyjne.
unnamed2

Jednak, aby uzyskać zamierzony efekt, farmaceuta musiał być bardzo skoncentrowany na procesie odważania składników receptury, który był bardzo czasochłonny, a każdy brak skupienia mógł mieć odzwierciedlenie w złym przygotowaniu lekarstw.

Obecnie wagi elektroniczne pozwalają użytkownikowi w sposób szybki i pewny odważyć wymaganą ilość składników receptury. W praktyce aptekarskiej stosuje się z nich najczęściej dwie wagi do sporządzania receptur. Pierwsza waga bardzo dokładna służy do bardzo precyzyjnego odważania kropli ocznych, trucizn oraz wszelkich proszków, dlatego też powszechnie jest nazywana wagą proszkową. Waga proszkowa to waga, która waży z dokładnością 1 mg czyli 0,001g, jako wagę proszkową można spotkać też wagi analityczne ważące z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku czyli 0,0001g (0,1mg) – zważenie dla niej włosa czy podpisu na wizytówce nie stanowi problemu.

W nowoczesnych aptekach, w wydzielonych pomieszczeniach, receptury często umieszczane są w komorze laminarnej i na specjalnych ciężkich stołach lub stołach antywibracyjnych, które zapewniają stabilną pracę. Naważki odważane na tych wagach nie są duże i dlatego zakresy dopuszczalne tych wag to od 60g do 200-300g. Drugą grupę wag stosowanych w recepturze stanowią wagi popularnie zwane „do płynów”.

Są to wagi o większym udźwigu (od 2000g do 4000g), ważące często z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku czyli 0,01g (10mg). Wagi te służą do odważania receptur tworzących m.in maści, płyny czy zioła. W nowoczesnych aptekach mogą być podłączone za pomocą portu RS 232, a w innych USB. Można dokonać także tego poprzez LAN do drukarek lub systemu informatycznego apteki. Wagi apteczne posiadają rewelacyjne parametry metrologiczne, a także niezwykle krótkie czasy pomiarów, a przede wszystkich cechuje je niezawodność w działaniu. Często konstrukcja ich jest oparta na nowoczesnym monobloku bardzo odpornym na przeciążenia i udary mechaniczne.

unnamedWiększość wag aptecznych dysponuje bardzo prostym menu obsługi, które jest intuicyjne, a wpływ na to mają czytelne komunikaty tekstowe. Posiadają wiele dostępnych trybów, takich jak: liczenie sztuk, ważenie procentowe, zmiana jednostki masy, ważenie kontrolne, a nawet ważenie zwierząt.

Najbardziej zaawansowane technicznie modele posiadają kolorowy wyświetlacz dotykowy, funkcję sporządzania receptur i wiele innych potrzebnych udogodnień. Aby zapobiec wpływowi otoczenia na precyzyjny wynik, wagi wyposażone są w szafki przeciwpodmuchowe. dzięki czemu możne stosować je w komorze laminarnej.

Aby zapewnić tak dużą dokładność, większość wag posiada wbudowany ukłaunnamed2d kalibracji wewnętrznej – w wadze znajduje się wewnętrzny odważnik kalibracyjny, który przy pomocy wywołania funkcji kalibracji (naciśnięcie przycisku Cal) może być umieszczony na wadze – taką kalibrację warto przeprowadzić przed rozpoczęciem serii ważeń. Jednak nowoczesne wagi apteczne czuwają nad dokładnością pomiarów cały czas i automatycznie przeprowadzają kalibrację, jeśli temperatura pomieszczenia zmieni się o kilka stopni (niekorzystne jest umieszczanie wag przy źródłach ciepła – grzejniki oraz w miejscach nasłonecznionych) oraz wykonują tez kalibrację czasową – co kilka godzin w zależności od wybranej wartości w menu.

Istnieje także możliwość wykorzystywania w recepturze aptecznej takiego rodzaju wagi, która posiada zablokowaną kalibrację. Jednak taki typ urządzenia wymaga stabilnej temperatury otoczenia oraz istotny jest fakt, że takiej wagi nie można przewozić i jest legalizowana w miejscu użytkowania. Niski koszt zakupu jest jednak okupiony wysokimi kosztami eksploatacji takiej wagi. Legalizacja jej odbywa się w miejscu użytkowania, czyli w aptece i użytkownik musi ponosić zwiększone koszty dojazdu inspektora Obwodowego Urzędu Miar oraz wyższe koszty opłaty urzędowej niż w punkcie legalizacyjnym czy w Urzędzie Miar.

Jeszcze innymi wagami, jakie można spotkać w aptece są to wagi osobowe. Wagi te gwarantują naprawdę poprawny pomiar masy ciała człowieka w przeciwieństwie do tanich wag ze wschodu, na których nie tylko działka odczytowa wagi wynosi często 100g (użytkownik ma poczucie, że posiada dokładną wagę) to wynik pomiaru i powtarzalność jest równy zeru (błędy nawet kilku kilogramów). Dobry czujnik wagowy jest warty swojej ceny, ponieważ jest sercem wagi. Dlatego nie należy się dużo spodziewać po wadze kupionej za 1/10 tej ceny w markecie.

Oczywiście wszystkie wagi stosowane w recepturze i służbie zdrowia podlegają prawnej kontroli metrologicznej, a także muszą być poddawane przeglądowi i przygotowaniu do legalizacji, gdzie wyspecjalizowany serwis oczyści ważne elementy wagi oraz przeprowadzi kalibrację fabryczną. Jeżeli waga spełnia wszystkie wymagania metrologiczne, zostanie przedstawiona do legalizacji inspektorowi Urzędu Miar i po sprawdzeniu zostaną nałożone na nie cechy legalizacyjne i plomby zabezpieczające, które gwarantują legalne korzystanie z tych wag przez następne 24 miesiące.

Dobry serwis wag posiada wagi zastępcze, pamięta o ważności legalizacji wag swoich klientów, co chroni użytkowników wag przed karami z kontroli Urzędu Miar lub Nadzoru Farmaceutycznego.

Można śmiało więc stwierdzić, że wagi elektroniczne wyparły swoje poprzedniczki, a główną ich zaletą jest niebywała precyzja, a także solidność wykonania.

Pozdrawiamy, Wagiwlkp.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.