Opublikowano:: pt, Gru 4th, 2015

Wady postawy. Choroba cywilizacyjna?

Wady postawy to coraz częstsza dolegliwość wśród dzieci. Skolioza, patologiczna kifoza (czyli garbienie), lordoza, ale także bóle kręgosłupa, płaskostopie, krzywe kolana, koślawe biodra. Dolegliwości te przypisalibyśmy raczej osobom dojrzałym, ale niestety, dotykają one coraz częściej najmłodszych. Czy wobec tego możemy już mówić o chorobie cywilizacyjnej?

boys-286245_960_720

Przyczyny wad postawy u dzieci

Przyczyn może być co najmniej kilka, ale na wiele z nich mamy wpływ. Chodzi głównie o ciężary, czyli plecaki noszone do szkoły oraz ograniczoną aktywność fizyczną. Ważnym i powszechnym problem jest również nadwaga, która negatywnie wpływa na układ kostny. Dzieci mają ograniczoną sprawność, czują dyskomfort, kiedy przebywają z wysportowanymi rówieśnikami. Wiele przyczyn możemy powstrzymać. Rodzice powinni dawać dzieciom dobry przykład i robić wszystko, aby dobre nawyki były kształtowane od najmłodszych lat. Aktywne dziecko to aktywny dorosły.

Profilaktyka wad postaw u dzieci

Żyjemy szybko i mamy coraz mniej czasu. Dlatego cieszymy się ze świętego spokoju, kiedy nasze dziecko pochłonięte jest kolejną grą lub telewizyjną bajką. Powinniśmy jednak zmobilizować się do działań, które ochronią nasze dziecko przed zgubnymi konsekwencjami.

Aktywność fizyczna

Powiedz nie zwolnieniom z lekcji wychowania fizycznego. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że ruch jest absolutnie potrzebny, a sprawność fizyczna pozwoli na bycie zawsze w dobrej formie. Zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia – basen, tenis, a może taniec? Sobotnie przedpołudnie spędźcie w parku lub wyruszcie na wspólną rowerową wyprawę.

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta ważna jest już od najmłodszych lat. Warto ograniczyć słodycze i kaloryczne jedzenie bez składników odżywczych. Owoce uczynią drugie śniadanie ciekawszym i zdrowszym.

Porządny tornister

Usztywniany, dopasowany do postury naszego dziecka. Zeszyty w miękkich oprawach ograniczą ciężar, a książki, które akurat nie są potrzebne, warto zostawić w szufladzie.

Miejsce do pracy

Dopasowane do wzrostu biurko i wygodne krzesło. Uczeń musi mieć swoją przestrzeń, gdzie będzie mógł w spokoju odrabiać lekcje, uczyć się, rozwijać.

Wygodne obuwie

To niezwykle ważne, ponieważ stopa dziecka nieustannie rośnie, zmienia się, kształtuje. Buty muszą być zatem wygodne i sprawdzające się w każdych warunkach. Buty dla dzieci są ważniejsze od pozostałych części garderoby.

Drodzy Rodzicie, pamiętajcie, że dobre nawyki kształtowane od najmłodszych lat sprawią, że Wasze dziecko będzie szczęśliwe, mądre i zdrowe.

Pozdrawiamy, Memoinfo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.