Opublikowano:: śr, Lis 25th, 2015

Usługi chłodnicze coraz popularniejsze

Świadomość żywnościowa konsumentów z każdym rokiem rośnie, co widać po liczbie kolejnych portali czy blogów ze zdrowym jedzeniem. Z tego też powodu coraz popularniejsze stało się mrożenie produktów, więc z tego popytu korzysta coraz więcej przedsiębiorców, którzy decydują się na produkcję tego typu żywności. Niesie to za sobą rozwój innych branż, ściśle ze sobą powiązanych, np. usługi chłodnicze.

cooler-742667_640Skończyły się czasy, kiedy jedynymi produktami, które chłodziliśmy były owoce, lody czy warzywa. Z czasem tempo życia przeciętnego człowieka zdecydowanie wzrosło, a co za tym idzie – technologia również poszła do przodu. Mrożenie obejmuje także gotowe dania, pieczywo, frytki, pyzy, a nawet produkty mleczarskie. Producenci magazynów zauważyli, jak duży potencjał drzemie w tym rynku, który w krajach Europy Zachodniej jest już mocno rozwinięty.

Mimo że w Polsce istnieje 60 chłodni składowych, to niewiele z nich spełnia wymogi weterynaryjne czy jakościowe, gdyż większość jest przestarzałych i nadaje się do rozbiórki, a korzystanie z nich jest zagrożeniem dla zdrowia czy życia konsumentów. W razie kontroli, firmom grożą wysokie kary. Takie chłodnie stwarzają niebezpieczeństwo także dla środowiska naturalnego.

201510_02Większość producentów posiada własne mroźnie, choć patrząc na kwestie ekonomiczne, nie jest to dobre rozwiązanie. Wybudowanie magazynu ułatwiłoby wiele kwestii. Istnieje również możliwość dobudowania chłodni do standardowego magazynu, co funkcjonuje zwłaszcza w przypadku firm, które przechowują nie tylko towary szybko psujące się, ale również te, które nie wymagają niskich temperatur.

Cały czas rośnie popyt na budowę magazynów chłodniczych, gdyż – tak jak już było wspomniane – w naszym kraju jest niedostateczna liczba miejsc, które posiadałyby stosowne zezwolenie na składowanie mięsa i jego przetworów. Nie jest żądnym zaskoczeniem, że głównym odbiorcą usług magazynowani w chłodniach są przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Dlatego niezbędne jest nadzorowanie wszelkich służb sanitarnych. Zanim nastąpi budowa magazynu chłodniczego, należy podjąć decyzję dotyczącą izolacji cieplnej czy innych kluczowym dodatków instalacji, które są niezbędne, aby chłodnia mogła prawidłowo funkcjonować. Jeśli wszystkie decyzje zostaną podjęte już w fazie projektowania, to pozwoli to uniknąć zbędnych kosztów późniejszego przekwalifikowania. Dlatego w chłodniach najczęściej wykorzystywane są lżejsze konstrukcje, które później są owijane kolejną warstwą izolacji, aby były przystosowane do trudnych warunków wewnątrz.

Takie magazyny mogą służyć nie tylko do składowania produktów, ale również kompletacją przesyłek czy pakowaniem. Dlatego istotny jest wybór odpowiednich urządzeń, które będą odporne na niskie temperatury. Cały proces urządzania wnętrza powinien być odpowiednio zaplanowany. Coraz częściej stosowane są wszelkiego rodzaju pomocne rozwiązania IT, ale również takie, które odciążą w mniejszy lub większym stopniu pracowników, np. terminale głosowe.

Pozdrawiamy, Infraco.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.