Opublikowano:: pon, Lut 15th, 2016

Urządzamy pokój przystosowany do potrzeb dziecka

Kiedy maluch dorasta i wychodzi z łóżeczka staje się bardziej samodzielny. Zmieniają się również jego potrzeby, na które my, rodzice, musimy odpowiedzieć. Dziecko, które wkracza w szkolny świat potrzebuje przestrzeni i akcesoriów zapewniających zrównoważony rozwój i komfort. Zabawki nadal pozostają ważne, ale najważniejszy staje się teraz rozwój fizyczny, motoryczny oraz intelektualny. Nasze dziecko właśnie odkrywa świat, a to zafascynuje je i pochłonie bez reszty.

maxresdefaultPokój ucznia. Jak go urządzić?

Kiedy dziecko rozpoczyna swoją szkolną przygodę, zaczyna poruszać się w trochę innej rzeczywistości. W pokoju musi znaleźć się miejsce na szkolne podręczniki oraz na wszystko, co niezbędne uczniowi.

Trzy strefy

Strefa zabawy, strefa nauki, strefa odpoczynku. Jeżeli tylko mamy taką możliwość powinniśmy tak podzielić przestrzeń, którą zajmuje nasza pociecha. To ważne, aby wyraźnie wydzielić granice. Zabawa-nauka-regeneracja. To dla dziecka najbardziej komfortowe i wygodne rozwiązanie. Ale również ułatwienie, ponieważ zauważy, że życie nie polega już tylko na beztrosce i zabawie, ale również obowiązkach, z których należy się wywiązać.

Strefa zabawy może być zaaranżowana z uwzględnienie dywanu. Dziecięce stopy lubią ciepło i puszyste materiały. Dywan sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne, można na nim również układać puzzle i odpoczywać.

Strefa snu powinna być stonowana kolorystycznie, aby dziecko mogło odpocząć, zregenerować się i mieć siły na szkolne wyzwania. Wygodne łóżko może być wyposażone w specjalne ograniczniki, aby maluch był zawsze bezpieczny. Dobrze, aby nieopodal łóżka znajdowała się lampka oraz ulubione zabawki. Jeżeli to możliwe – nie stawiajmy łóżka bezpośrednio pod oknem i na wejściu. Ustawmy je w najbardziej dyskretnym („ukrytym”) miejscu.

Strefa nauki to przede wszystkim biurko, krzesło i miejsce na szkolne podręczniki i drobiazgi. Powinno być dopasowane do wzrostu dziecka, można kupić takie, które „rośnie” wraz z maluchem, wówczas zaoszczędzimy. Krzesło wybierzmy regulowane z wygodnym oparciem. To w końcu przed biurkiem uczeń spędza najwięcej czasu. Miejsce pracy musi być zatem komfortowe i dobrze oświetlone. Biurko możemy ustawić pod oknem, aby uzyskać dodatkowy dostęp do światła.

Tak urządzony pokój na pewno bardzo uszczęśliwi nasze dorastające dziecko.

Pamiętajmy również o stabilnym plecaku i butach zdrowotnych dla dzieci. W końcu uczeń spędzi każdego dnia w szkole przynajmniej kilka godzin.

Pozdrawiamy, Memoinfo.pl