Opublikowano:: czw, Gru 10th, 2015

Urządzamy mieszkanie. Na którym etapie kłaść panele?

Co zajmuje więcej czasu: konstrukcja budynku czy jego wykończanie? Wydawać by się mogło, że drobniejsze prace wykonujemy szybciej. Niekoniecznie. Mury budynku wznoszą się na naszych oczach w ciągu tygodni. Kiedy jednak przechodzimy do prac takich jak obsadzanie drzwi, okien, kładzenie tynków czy malowanie ścian, zaczyna nam się wydawać, że praca stanęła w miejscu. Dzieje się tak dlatego, że tego typu prace wymagają od nas precyzyjnego planowania. A planowanie to dotyczy stylu, jaki nadadzą wnętrzu poszczególne elementy wykończeniowe oraz – co bardzo ważne – kolejności wykonywanych na tym etapie budowy domu prac.

montazSytuacja wyjściowa: dom w stanie surowym. Teraz mamy jeszcze szansę zmienić plan domu, przestawić ścianki działowe, zmodyfikować kształt i wielkość pomieszczeń. Kiedy mamy już pewność co do ich rozkładu – przystępujemy do rozprowadzania instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Kolejnym etapem będzie bowiem nakładanie tynków, które zakryją wszystkie kable i przewody. Wraz ze zbliżaniem się do końca tynkowania przystępujemy do osadzania parapetów wewnętrznych. Odwracając kolejność tych prac narażamy parapety na zabrudzenie.

Teraz nadchodzi czas na podłogi. Podczas przygotowywania tego elementu czeka nas kilka etapów. Na początek – wylewki samopoziomujące. To podstawa podłogi, która wyrówna podłoże i przyjmie na siebie materiały posadzkowe. Choć na wylewce można stanąć bezpiecznie już po około dobie (czasem nawet po dwunastu godzinach), za dalsze prace związane z podłogami nie weźmiemy się przed upływem trzech-czterech tygodni. Aby mieć całkowitą pewność, że podkład jest suchy, warto odczekać nawet sześć tygodni.

Podkład w nowo budowanym domu warto sprawdzić maksymalnie dokładnie. Dlatego przed położeniem podłogi należy sprawdzić wilgotność podłoża. Do tego celu wykorzystujemy wilgotnościomierz. Z układaniem paneli musisz się wstrzymać, jeśli wilgotność jastrychu cementowego przekracza 1,8 CM%, a anhydrytowego 0,3 CM%. Przy takich parametrach podłoże uznawane jest za wilgotne.

Aby ułożyć panele podłogowe, musimy pozbyć się wszelkich nierówności podłoża. Na tych mineralnych, jak beton i jastrych, należy wykonać izolację paroszczelną z folii polietylenowej o minimalnej grubości 0,15 mm. W przypadku parteru w budynku bez piwnicy folia musi być grubsza (minimum 1,2 mm). Izolacja będzie niezbędna także w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na wodne ogrzewanie podłogowe. W układaniu folii ważne są szczepodkładygóły: przy ścianach zawijamy ją do góry, poszczególne pasy łączymy na zakładkę o szerokości ok. 10 centymetrów, a łączenia uszczelniamy taśmą klejącą.

Czasami na warstwę izolacyjną nakłada się także pośrednią warstwę organiczną, wykonaną np. z płyt wiórowych. Kolejnym elementem jest podkład wyciszający. Znajdzie się on więc albo na płycie wiórowej, albo bezpośrednio na izolacji paroszczelnej. Podkład wyciszający występuje np. w postaci płyt izolacyjnych czy korka. Jego grubość nie powinna przekraczać 3 milimetrów.

Jak teraz przedstawia się nasz dom? Mamy z nim już równe, otynkowane ściany, wykończone okna i piękne panele na podłogach. Dom staje się coraz bardziej zdatny do zamieszkania!

Pozdrawiamy, Sensa-polska.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.