Opublikowano:: wt, Sty 26th, 2016

Upcykling. Ocalmy śmieci

Twórcza forma gospodarowania odpadami. Brzmi enigamtycznie, prawda? Ale to możliwe. To nie tylko ograniczenie konsumpcjonizmu po przez racjonalne wykorzystanie (pozornych, jak się okazuje) śmieci. Upcyking to również tworzenie produktów o wyższej wartości niż surowiec, który wykorzystujemy do tworzenia. Może to być np. wyjątkowa biżuteria stworzona z niczego. Zwolenników tego rodzaju rozwiązań jest coraz więcej. To już styl życia, który inspiruje do kreatywnych działań.

caps-743219_960_720

Pomyśl nim wyrzucisz

Resztki tkanin, plastikowe butelki, odzież, pudełka po aptecznych lekach meble oraz inne bibeloty. To wszystko, co pozornie wydaje nam się zużyte i do niczego niepotrzebne, może odzyskać blask, a nawet jeszcze więcej.

To więcej niż ekologia

Segregacja odpadów jest pierwszy krokiem do uprecyklingu, ale to nie wystarczy. Przede wszystkim należy zredukować ilość odpadów. To trudne, kiedy wszystko co nas otacza jest jednorazowe. Żyjemy szybko i oczekujemy wszystkiego natychmiast. Dlatego bezrefleksyjnie pozbywamy się przedmiotów, z których codziennie korzystamy.

Pierwsza próba scharakteryzowania tego zjawiska przypada na lata 90. ubiegłego wieku, ale tak naprawdę mieliśmy z nim do czynienia od początku ludzkości. To nic innego jak tylko umiejętność twórczego działania. Jeżeli czegoś nam brakuje – wpadamy na pomysł, który często zmienia nasze życie. Tak było z większością wynalazków. To po prostu nagła iluminacja.

Statystyczny Polak produkuje około 300 kilogramów śmieci rocznie! To musi  przynieść bardzo złe konsekwencje dla naszego środowiska.

Ekologiczna zabawka

Zabawa w duchu eko, tak, to możliwe. Każdy rodzic wie, jak drogie są zabawki dla dzieci. Szczególnie, kiedy naszemu maleństwo marzy się coś z górnej półki. A później dziecięce pokoje wyglądają jak cmentarzyska zabawek… Spędź czas wspólnie z dzieckiem – stwórzcie zabawki, jakich nie ma nikt.

To możliwość kreowania nowych światów, a długie zimowe wieczory są najlepszym pretekstem do spędzenia wspólnie czasu. Nawet najdroższe zabawki nie zastąpią tej, którą wykonamy wspólnie.

Sztuka

Upcykilng to również sztuka. I to całkiem na poważnie. Zajmują się nim poważni artyści, którzy doceniani są za to w środowiskach artystycznych. Siedziska ze starych gazet, fotele z beczek, stoły z palet, biżuteria z bibelotów uratowanych przed koszem. To przedmioty z duszą – inne niż wszystkie. Może warto zaprosić je do swojego domu? Szczególnie, kiedy dość mamy takich samych mebli i dodatków, które spotykamy w co drugim odwiedzanym przez nas mieszkaniu.

Pozdrawiamy, Apteko.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.