Opublikowano:: śr, Lut 3rd, 2016

Trufle – dzieci piorunów

Wokół trufli narosło wiele legend i tajemniczych historii. Zwykle mówi się o nich w kontekście niebotycznych cen, jakie potrafią osiągać na aukcjach. To synonim luksusowego życia, który kosztować możemy w najekskluzywniejszych restauracjach świata. Jeżeli dodamy do tego jeszcze właściwości afrodykazjalne – mamy pełen obraz tego niezwykłego grzyba. No właśnie, pełny, ale czy na pewno prawdziwy?
Starożytni mieli problem z wyjaśnieniem pochodzenia tych tajemniczych grzybów. Znajdowali je niezwykle rzadko, pod ziemią, nazywając „owocami ziemi”. Uznawany za ojca botaniki, grecki uczony Teofrast, uznał, że trufle są dziećmi piorunów. Owocniki trufli, według jego teorii, miały pojawiać się w ziemi w miejscu trafienia pioruna.

pobraneRzeczywistość

Trufle występują w różnych odmianach, m.in. jako białe, szaro-białe, letnie, zimowe, czarne czy też gładkie. Spotkać je można głównie w krajach Morza Śródziemnego – Francja, Włochy, Hiszpania. Do poszukiwań trufli wykorzystuje się zwierzęta. Zapach grzybów wywołuje u nich euforię. Dziś są to głównie psy rasy lagotto romangolo. W wielu krajach trufle są pod ochroną i trzeba mieć specjalne pozwolenie na ich zbieranie. Z pewnością, wbrew powszechnej opinii, trufle nie występują w naturze aż tak rzadko. Pod koniec XIX wieku we Francji produkowano około 1000 ton trufli rocznie!

To prawda, trufle są jednym z najdroższych produktów spożywczych świata. Za kilogram białej trufli zapłacimy około 4 tysięcy euro, za czarnozarodnikową 2 tysiące euro. Dlaczego aż tyle? Z pewnością częściowo to kwestia snobizmu i mody. Kwestia smaku to kwestia gustu. Dla wielu jedzenie trufli do rozkosz podniebienia, ale wielu narzeka na specyficzny aromat, który powoduje mdłości. Wpływ na cenę ma również ograniczona dostępność do tego grzyba. W wielu krajach trufle są pod ochroną.

Właściwości

Trufle mają dużo węglowodanów i soli mineralnych, a niewiele tłuszczy, zatem są niskokaloryczne. W grzybach jest również sporo potasu, fosforu, siarki, wapnia, magnezu, żelaza i krzemu. Co ważne – zawierają sporo witaminy D, a ta, jak wiemy, wpływa na prawidłową budowę kości.

Trufle powinniśmy zjadać maksymalnie 10 dni po zebraniu. Później stają się suche i tracą swój specyficzny aromat. Specjaliści podpowiadają, że trufle należy przechowywać w lodówce owinięte w ręcznik oraz szczelnie zamknięte w pojemniku.
Wielką ciekawostką jest to, że wyciąg trufli stosuje się w dermokosmetykach.
Smakosze próbują jajek sadzonych z truflami, risotta, sałaty, makaronów. Wielu kosztuje jej w towarzystwie wina. Z pewnością jest to smak, który warto poznać.

Pozdrawiamy, Apteko.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.