Opublikowano:: wt, Wrz 15th, 2015

Trawnik przed zimą

Jako że wielkimi krokami zbliża się do nas astronomiczna jesień czas pomyśleć o tym, jak zadbać o trawnik jesienią. Wszystko po to, aby nie dopuścić do zniszczenia go w czasie zimy, która jak wiemy może niekiedy dać się we znaki nie tylko nam, ale i naszej trawie.

Pierwszym krokiem, który należy zrobić, jest odpowiednie przycięcie naszego trawnika. Ostatnie koszenie, w zależności od pogody przypada na koniec października lub początek listopada. Wszystko zależy od tego, jak długo na zewnątrz utrzymują się wysokie temperatury. Pamiętać należy o tym, że na jesieni trawnika nie trzeba kosić już tak regularnie. Wszystko za sprawą tego, że natura spowalnia proces wzrostu poszczególnych źdźbeł tak, aby zimną przestały rosnąć całkowicie.

Ostatnie koszenie nie powinno być krótsze niż 5 cm. Gdyby źdźbła okazały się krótsze, trawa zagrożona jest przemarznięciem korzeni, przez co obumrze.  Pamiętajmy również o tym, że skoszoną murawę należy wygrabić tak, aby ścięte źdźbła nie pozostały na okres zimowy – po roztopach możemy zastać nie tylko zgniłe resztki, ale i ciemne plamy na trawniku, przez co przysporzymy sobie o wiele więcej pracy, aniżeli zakładaliśmy wcześniej.

Aby nie narażać trawnika na przeróżne zagrożenia, poza wygrabieniem trawy, należy również usunąć wszystkie zalegające na murawie liście. Te, podobnie z resztą, jak skoszona trawa mogą ulec rozkładowi pod pokrywą śnieżną, co bez wątpienia sprzyja rozwojowi przeróżnych grzybów, które prowadzą do gnicia trawnika.

Istotnym elementem dbania o przydomowy ogród jest nawożenie trawnika. Tutaj warto zaznaczyć, że nawozy wiosenne znacznie różnią się od tych jesiennych – skład wzbogacony jest o większą ilość fosforu i potasu. Drugi składnik zwiększa odporność roślin na niskie temperatury, które w naszym klimacie są normą.

Kolejnym ważnym krokiem jest aeracja trawnika. Głównym celem tego zabiegu jest napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Wykonanie takich działań skutkuje zwiększeniem elastyczności murawy. Dzięki temu trawnik pobudzany jest do dalszego wzrostu – korzenie umacniają się. Wspomnieć należy również o tym, że proces aeracji poprawia również samą strukturę gleby. Rozluźnienie umożliwia łatwiejszy przenikanie wody czy nawozów, które stosujemy.

Czym charakteryzuje się aeracja?

Zabieg polega na nakłuwaniu trawnika. Tutaj mamy dowolność w wyborze narzędzia, mogą to być widły, szpikulec czy specjalny walec z kolcami. Nie jest to proces specjalnie wymagający czy czasochłonny. Jednak znacznie wpłynie na kondycję murawy. Aby zabiegi przynosiły realne skutki, należy wykonywać je dwa razy do roku – wiosną oraz na przełomie lata i jesieni.

Dbanie o trawnik niezależnie od pory roku powinno być priorytetem dla osoby, której zależy na idealnym ogrodzie. Drzewa i kwiaty to nie wszystko – to murawa jest tym, na co powinniśmy zwrócić największą uwagę.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl