Opublikowano:: nie, Mar 29th, 2015

Transport taśmowy

Jeśli mielibyśmy wskazać najpopularniejsze urządzenia w transporcie wewnętrznym, to bez chwili wahania wskazujemy na przenośniki taśmowe. Z ich usług korzysta się przede wszystkim w magazynach, kopalniach kruszywa, składowiskach oraz na liniach produkcyjnych czy placach budowy.

Jak widać uniwersalność to ich mocna strona, podobnie jak różnorodna konstrukcja. Mamy dwie możliwości ich wykorzystania. Są używane jako elementy linii montażowych czy magazynowym lub jako samodzielne urządzenia.

3415490580_fdd3f61423_zZazwyczaj są one napędzane dzięki silnikowi elektrycznemu i są odpowiedzialne za przenoszenie drobnych elementów i materiałów sypkich w sytuacjach, kiedy nie jest możliwe użycie przenośników łańcuchowych czy rolkowych.  Jeśli mamy do czynienia z materiałami pylistymi, wtedy niezbędna jest zakryta wersja przenośnika. Każdy projekt jest mocno zindywidualizowany i przemyślany pod kątem konkretnych wymagań klienta, który może transportować zarówno w poziomie, jak i pod kątem np. 30°. Ponadto jest możliwość zamontowania prowadnic bocznych, których zadaniem jest zabezpieczenie ładunków przed wypadnięciem z przenośnika.

Przenośniki taśmowe cechuje bardzo stabilna konstrukcja ramy oraz podpór wyprodukowanych ze stalowych profili. Mogą one być napędzane przez linie lub łańcuchy, a jeśli następuje transport materiałów pod sporym kątem, polecamy zamontować taśmę wyposażoną w specjalne zabieraki (poprzeczki). Najczęściej wspomniana taśmy przybiera postać gumy czy elastycznego sztucznego tworzywa, choć kluczowe jest jej wzmocnienie za pomocą stalowego drutu.
2273330175_04d33ef37f_z
Jako że zastosowanie tego typu przenośników jest bardzo wszechstronne, można je wykorzystywać w trakcie wielokilometrowych transportów. Gdzie transport kołowy nie może, tam przenośnik taśmowy pośle. Jest on dużo bardziej atrakcyjny pod względem ekonomicznym, a dodatkowo są one w stanie przenosić materiały także w pionie z niskiego poziomu na wyższy. Co ciekawe, w kopalniach są one pomocne przy transporcie pracowników. Uniwersalność to ich drugie imię. Dodatkową zaletą przenośnika taśmowego może być dołączona waga, w wielu sytuacjach niezbędna, kiedy istotny jest pomiar transportowanego materiału.

Podsumowując, przenośniki taśmowe to urządzenia bardzo trwałe i doskonale sprawdzające się w wielu sytuacjach, będąc motorem napędowym całego przedsięwzięcia. Dzięki ich działaniom można znacznie zwiększyć tempo pracy, co niesie za sobą także korzyści ekonomiczne.

Pozdrawiamy, Erg0-invest.pl.