Opublikowano:: wt, Sty 19th, 2016

Tokarka CNC – szybkość i precyzja

Każda gałąź przemysłu ulega unowocześnieniu na skutek coraz bardziej pogłębiającej się globalizacji światowej gospodarki. W związku z tym wymagania systematycznie rosną, więc z każdym rokiem otrzymujemy coraz doskonalsze produkty, które są produkowane w coraz krótszym czasie. W ten sposób rozwinęło się sterowanie CNC.

Draaibank

Układy sterowania numerycznego wyróżniają się przede wszystkim dużo mniejszymi wymiarami, a także szybszym działaniem, nie zapominając o dbaniu o ekologię i komfort użytkowania. Modyfikacjom uległy zwłaszcza oprogramowania, które zawierają szereg dodatkowych funkcji. Coraz częściej sterowanie numeryczne utożsamiane jest ze znacznym skomputeryzowaniem. CNC to nic innego jak mikroprocesor, wyposażony w bogatą pamięć i program, którego zadaniem jest obsługa zewnętrznego komputera. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zaplanowania pracy tokarki, zanim zostaną przeprowadzone wszystkie czynności obróbcze. Umożliwia to zwiększenie tempa pracy, a więc wydajność zdecydowanie wzrasta. Wygrywają zdecydowanie ze standardowymi tokarkami. Sama precyzja pracy jest także zaplanowana, co wiąże się z szybkością działania. Można wszystko zaprogramować, jest to zależne od naszych wymagań, a nie – jak to było w przypadku konwencjonalnych metod – umiejętności pracownika.

77Tokarki CNC głównie pracują nad metalowymi przedmiotami, a ruch jest kontrolowany przez komputer, więc możliwe jest poruszanie synchroniczne, co przed skomputeryzowaniem branży było niemożliwe, gdyż praca tokarki opierała się o ruch posuwowy. Wykorzystanie kilku osi jednocześnie pozwala na otrzymanie nawet najbardziej złożonych kształtów. Jeśli dodatkowo maszyny będą posiadały specjalne napędzane narzędzia, mogą wiercić czy frezować.

Przy wyborze odpowiedniej tokarki CNC, powinniśmy się kierować przede wszystkim średnicą oraz długością toczenia, a także mocą wspomnianych napędzanych narzędzi czy wrzecion, nie zapominając o prędkości obrotowej podstawowego wrzeciona.

Tokarki CNC to popularne urządzenia zwłaszcza w ogromnych fabrykach, gdzie obróbka wymaga ogromnej precyzji, ale przede wszystkim zmechanizowanej formy. Zleceń jest coraz więcej, a zatrudnienie kolejnych pracowników pochłonie sporo czasu i finansów, więc w takiej sytuacji najlepiej sprawdza się tokarka z numerycznym sterowaniem.

Poza wieloma zaletami – o których była mowa w niniejszym artykule – należy również dodać wytrzymałą budowę, a także skuteczne tłumienie drgań. Tokarki CNC są także coraz bardziej uniwersalne i mogą – poza podstawowymi funkcjami – gwintować, wiercić, frezować.

Pozdrawiamy, Infraco.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.