Opublikowano:: pt, Lut 5th, 2016

Toaleta przyjazna niewidomym i niedowidzącym

U osób niewidomych i niedowidzących z czasem pojawiają się mechanizmy kompensacyjne, które innym zmysłom pozwalają częściowo przejąć rolę zmysłu wzroku. Dzięki temu osoby te charakteryzują się o wiele bardziej niż u przeciętnego człowieka wyczulonym słuchem i dotykiem. Fakt ten warto wykorzystać przy projektowaniu łazienki dla osoby niewidomej czy niedowidzącej. W ten sposób umożliwimy jej w miarę samodzielne poruszanie się po pomieszczeniu.

15216580934_677becde6d_zToalety dostosowane do osób niewidomych często posiadają specjalne oznaczenia w języku Brajla. Tabliczka ze znakiem niepełnosprawnego raz ze stosowną adnotacją znajduje się już na drzwiach toalety, w pobliżu klamki. Tak, aby osoba zbliżająca się do niej mogła dowiedzieć się, jakich warunków wewnątrz ma się spodziewać.

Jeśli w toalecie znajduje się więcej niż jedna kabina, należy zastosować rozwiązania ułatwiające dotarcie do każdej z nich. Chodzi o tzw. pasy prowadzące, w czarno-białych kolorach oraz o żłobionej fakturze. Kontrastowa barwa służyć ma niedowidzącym, żłobienia wykorzystują niewidomi. Pasy stosuje się na podłogach i ścianach. Wyróżniają się na tle pozostałej części np. posadzki i skutecznie prowadzą osobę z nich korzystającą od wejścia do toalety, aż po same drzwi właściwej kabiny.

Kontrastowe barwy stosuje się także wewnątrz kabin. Korzystanie z wc ułatwi ciemny kolor miski ustępowej oraz jasna podłoga. Kontrast powinno stosować się także w przypadku wszelkich uchwytów, wieszaków. Obowiązująca zasada? Jeśli uchwyty są ciemne, drzwiczki i ścianki mebli oraz blaty planujemy w jasnych kolorach. Jeśli we wnętrzu dominuje jednak armatura ze stali nierdzewnej (a więc jasna, błyszcząca bądź chromowana), elementy będące dla nich tłem powinny być np. ciemno brązowe lub czarne. Obraz

W projekcie łazienki dla niewidomych i niedowidzących należy zwrócić uwagę także na poziom podłogi i oświetlenie. Progi i różnice poziomów są bowiem problematyczne nie tylko dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wszelkie progi zwiększają tylko niepotrzebnie ryzyko potknięcia się i przewrócenia. Aby je zminimalizować, podłoga powinna ponadto być wykonana z materiałów antypoślizgowych. Oświetlenie natomiast nie może być zbyt jaskrawe. Ma to znaczenie dla osób niedowidzących – osłabi jeszcze bardziej i tak kiepską już zdolność ich widzenia.

Obsługę umywalek usprawni natomiast odpowiednio duże i czytelne oznaczenie kurków z ciepłą i zimną wodą. Producenci stosują różne symbole i rozmieszczenie pokręteł, dlatego dodatkowe, nieulegające wytarciu oznaczenia na pewno okaże się bardzo pomocne. Najlepszym wyjściem będzie jednak zamontowanie bezdotykowych baterii i dozowników na mydło.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.