Opublikowano:: sob, Lis 7th, 2015

Toaleta dla osób niepełnosprawnych – zagadnienia podstawowe

Toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych jest dziś w przestrzeni publicznej czymś zupełnie naturalnym i bezwzględnie wymaganym. Nie wszystkie problemy, z jakimi borykają się np. osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, są zauważalne czy łatwo przewidywalne dla człowieka zdrowego. Dlatego warto, by osobom zajmującym się projektowaniem tego typu miejsc uświadomić kilka kwestii kluczowych dla komfortu korzystania z toalety przez niepełnosprawnych. Na początek podstawy: droga prowadząca do toalety, przestrzeń manewrowa, drzwi i uchwyty.

13805707385_199dfdb486_zParametrem fundamentalnym jest ilość przestrzeni w toalecie. Łazienka dla niepełnosprawnych musi być znacznie większa, niż ta standardowa. Odpowiednia przestrzeń manewrowa musi mieć średnicę wynoszącą 1,5 metra. W mniejszych pomieszczeniach ściany i narożniki musiałyby być dodatkowo zabezpieczone odbojami i wysokimi listwami przypodłogowymi. W przeciwnym razie koła wózka szybko zniszczyłyby te miejsca. Wymóg ten podyktowany jest rzecz jasna także tym, że niepełnosprawny musi mieć możliwość swobodnego manewrowania wózkiem.

Pierwszą barierą natomiast, jaką może napotkać na drodze do toalety osoba poruszająca się na wózku, są drzwi. Ich szerokość musi wynosić co najmniej 0,9 m – tak, by wózek bez problemu mógł przez nie przejechać. Nie należy jednak przesadzać – zbyt szerokie drzwi będą na tyle ciężkie, że trudno je będzie otworzyć. Drzwi wejściowe oraz droga do nich prowadząca muszą być także pozbawione wszelkich progów. Jeśli ich pełna eliminacja nie jest możliwa, należy zastosować listwy podprogowe, które wyrównają różnicę poziomów.

Dostosowanie parametrów drzwi może dostarczać jeszcze innych problemów. Czasami zdarza się bowiem, że obiekty użyteczności publicznej wyposażone są w drzwi ze szkła. Szkło i koła wózka inwalidzkiego nie są natomiast najszczęśliwszym połączeniem. Aby drzwi były bezpieczne, muszą mieć u dołu przynajmniej 40-centymetrową osłonę. Stosować powinno się wyłączenie szkło bezpieczne.

Kolejnym warunkiem funkcjonalnej łazienki są odpowiednie uchwyty zamontowane na właściwej wysokości. Klamka drzwi musi się znajdować na wysokości nie mniejszej niż 80 cm. W samej łazience nie może zabraknąć poręczy mocowanych do ścian i podłóg, stanowiących pomoc w korzystaniu z wyposażenia toalety. Podczas ich projektowania najlepiej wziąć pod uwagę cztery czynniki: materiał na ich powierzchni, średnicę, trwałość oraz łatwość utrzymania w czystych, higienicznych warunkach.
makolux900P
Komfortowe uchwyty to te wykonane z aluminium pokrytego warstwą nylonu. Takie poręcze będą przyjemne w dotyku, a jednocześnie zabezpieczone przed korozją (co w wilgotnych warunkach łazienki jest szczególnie istotne). Nylon daje się łatwo barwić, dlatego wnętrze wyposażone w elementy pokryte tym materiałem bywa przyjaźniejsze, niż te wykorzystujące zimną w dotyku i wyglądzie stal nierdzewną. Ergonomiczna średnica rurek wynosi około 35 mm. Dzięki zawartości związków srebra, nylon zapewnia ponadto antybakteryjność pokrytej nim powierzchni. Takie poręcze sprawdzają się nie tylko w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, ale także wszędzie tam, gdzie surowo przestrzega się norm sanitarno-epidemiologicznych np. w budynkach służby zdrowia, w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl