Opublikowano:: czw, Lis 19th, 2015

Telewizor. Na ścianie czy szafce RTV?

Telewizor zawieszony na ścianie? Dawniej nie mieściło się to w głowie. Jak można zawiesić tak duże i ciężkie urządzenie z wystającą z tyłu lampą kineskopową? Dziś nie stanowi to już problemu, bo wraz z nastaniem ery LCD, telewizory stają się coraz bardziej płaskie. Zwiększa się jedynie przekątna ekranu. Takie urządzenie daje już o wiele większe możliwości – możemy je powiesić, ale także tradycyjnie ustawić na szafce. Tylko co będzie lepsze?

Uchwyt ścienny do montażu ekranu LCD/LED z regulacją w pionie i poziomie

Uchwyt ścienny do montażu ekranu LCD/LED z regulacją w pionie i poziomie

Jeśli kierujemy się ceną, to sprawa nie jest taka prosta. Zaawansowane technologicznie uchwyty ścienne potrafią być równie drogie (jeśli nie droższe), co drewniana szafka RTV. Tyle że na zakupie pojedynczego mebla pod telewizor zwykle się nie kończy. Co nam bowiem po szafce, która w żaden sposób nie wpisuje się w wygląd pozostałych mebli w salonie? Aby uniknąć efektu „kwiatek do kożucha”, należy zaopatrzyć się od razu w zestaw mebli do salonu. To znacznie wyższy koszt, niż w przypadku uchwytu, prawda?

Silnym argumentem przemawiającym na rzecz ściennego usytuowania telewizora, jest oszczędność miejsca. Zamiast szafki RTV bezpośrednio pod urządzeniem możemy postawić o wiele praktyczniejszy mebel (niski regał z książkami, komodę z szufladami).

Telewizor na ścianie usytuowany jest wyżej, niż kiedy stoi na stoliku. Dzięki temu dostępu do niego (i znajdujących się na nim przycisków) nie będą miały nasze dzieci. Względy estetyczne też mają tu znaczenie. Wbrew pozorom odbiornik na ścianie nadaje się nie tylko do nowocześnie urządzonych pomieszczeń (wszelkie kable i przewody są sprytnie ukryte).

Dużych rozmiarów odbiornik wygląda na ścianie niczym element dekoracyjny (zwłaszcza, gdy wyświetlimy na nim nagranie płonącego kominka). Jeśli decydujemy się na mały telewizor, wówczas większy sens będzie miało ustawienie go na stoliku.

Stolik pod telewizor 120 cm

Stolik pod telewizor 120 cm

Jeśli zależy nam na korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań w zakresie użytkowania telewizora, ścienne usytuowanie nam na to pozwoli. W sprzedaży dostępne są bowiem uchwyty z regulowanym nachyleniem w pionie i poziomie. Jeśli taki wybierzemy, nie musimy ustawiać sofy czy foteli dokładnie na wprost odbiornika. Regulacja pozwoli też na oglądanie telewizji z większych odległości. Można dzięki temu poczuć się trochę jak w kinie (i kto powiedział, że do tego celu bezwzględnie potrzebny jest nam ekran projekcyjny?) Bardzo wygodną opcję stanowi też regulacja za pomocą pilota. Odchylenie i odległość od ściany można ustawiać z każdego miejsca domu!

Kiedy natomiast rozważyć kupno szafki RTV? Jeśli telewizor jest stosunkowo ciężki, a ściana, na której miałby wisieć – niekoniecznie najsolidniejsza. Dla zdeterminowanych istnieją jednak uchwyty ze zwiększoną powierzchnią styku oraz liczbą śrub montażowych.

Pozdrawiamy, Ans.sklep.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.