Opublikowano:: pon, Sie 31st, 2015

Technologia 4K – ultra przyszłość

Kończą się powoli czasy, w których technologia HD robi na kimś jakiekolwiek wrażenie. Rozwój w tej materii tak mocno posunął się przodu, że dzisiaj musimy zacząć na poważnie myśleć o inwestycji w technologię 4K. Jeśli to pojęcie jest wam obce, to po lekturze niniejszego artykułu nikt was już nie zaskoczy swoją wiedzą na jej temat.

Czym jest 4K?

7450783896_425332fa9f_zSłowem-klucz w tej technologicznej zagadce są piksele, a konkretnie 4 tysiące pikseli, bo tyle wynosi szerokość obrazu w telewizji i filmie. Może trudno w to uwierzyć, ale ekrany 4K mogą pochwalić się cztery większą ilością pikseli niż znane nam wszystkim Full HD. Zamiast skromnych dwóch milionów – otrzymujemy w prezencie nawet osiem! Kina oferujące filmy w takiej jakości, gwarantują rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli i obraz bardziej multimedialny niż u poprzedniczki. Nie zawsze spotkacie się z określeniem „4K”. Ta technologia zamiennie nazywana jest również QFHD (Quad Full HD), UDTV (Ultra Definition Television).

Więcej pikseli = Lepsza jakość

Wspomnieliśmy nieco na temat pikseli i ich wpływie na otrzymywaną jakość, ale zapomnieliśmy dodać, że w zamiast za inwestycję w 4K otrzymamy bardziej realny obraz. Ponadto, punkty ekranu są zdecydowanie mniejsze, więc nie musimy oddalać się od ekranu, aby jakość filmu rosła. Nie musimy tego robić, a piksele nie będą zauważalne. Zauważalna będzie za to różnica w jakości, jeśli w mniejszym salonie postawimy większy telewizor. Poczujemy się jak w kinie. Zatem to jest mit, że ogromne telewizory (np. 84-calowej) wymagają zwiększania odległości. Tak może być było w przypadku HD. W przypadku technologii 4K wystarczą nawet 3 metry.

Jeśli nie wierzycie, to możecie się przekonać o wysokiej jakości technologii 4K, oglądaj poniższy 2-minutowy film:

Jeżeli jesteście miłośnikami obrazów 3D, to tym bardziej powinniście być zainteresowani ekranami 4K, gdyż oferuje one w takiej sytuacji jakość Full HD, a do oglądania wystarczą jedynie zwyczajne okulary polaryzacyjne, bez konieczności inwestowania w droższe migawkowe. Technologia 4K oferuje także wysoką jakość obrazu nawet przy telewizorach ogromnych rozmiarów. Nic nie stracimy na ostrości.

Przy podłączeniu aparatu z matrycą 8 Mpix, otrzymamy na ekranie telewizora najwyższej jakości zdjęcia. Do tego celu warto użyć USB.

10107330263_f40133e403_zManiacy gier komputerowych również powinni być usatysfakcjonowani, otrzymując obraz ostrzejszy niż w rzeczywistości. Najnowsza konsola Playstation ma mieć możliwość korzystania z gier 4K, choć premiera została przełożona prawdopodobnie na jesień. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. Na pewno będziemy pod wrażeniem efektów. Realny świat jeszcze bardziej będzie nam się mylił z wirtualnym.

Pozdrawiamy, Ncstudio.pl