Opublikowano:: śr, Cze 10th, 2015

Tajlandia – kraj ludzi wolnych

Na mapie świata znaleźć możemy 194 państwa, jednak wśród tej grupy ciężko jest znaleźć drugie takie jak Tajlandia. Kraj, w którym uśmiechniętego Buddę spotkać można na każdym rogu.

Królestwo Tajlandii położone jest na Półwyspie Indochińskim, sąsiaduje z czterema państwami, których nazwy nikomu zapewne nie są obce, Laosem, Kambodżą, Malezją i Mjanmą. Położenie w tak barwnym towarzystwie zobowiązuje do wyróżnienia się na tle innych i Tajom się to udaje.

boats-489424_640

Kraj tak piękny, jak Tajlandia roztacza przed każdym turystą szeroki wachlarz możliwości. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, od tradycyjnego poznawania kultury, która jest nieznana, budzi ekscytację, zaskakuje i oczarowuje po nadzwyczaj błogi, idylliczny wypoczynek okraszony ciepłym piaskiem między palcami stóp oraz arcypięknym widokiem turkusowej wody.

thailand-142347_640Lśniące złotem świątynie i buddyjskie klasztory to miejsca, w których obecny jest duch prawdziwego buddyzmu, który jest tutaj religią dominującą. Każdy Taj podąża zatem ścieżką sansary, która w końcu doprowadzić ma go do osiągnięcia upragnionej nirwany.

Krocząc uliczkami od świątyni do świątyni, mijając kolejne, coraz to piękniejsze posążki Buddy trafić możemy na barwne targi, gdzie bogate w lokalne przysmaki oraz przyprawy stoiska kuszą swoją różnobarwnością i zapachem. To właśnie w takim miejscu najlepiej skosztować dania tradycyjnego dla kuchni Tajów – Pad Thai. Potrawy ukraszone mleczkiem kokosowym, wyraziście pachnącą kolendrą, czy orzeźwiającą nutą trawy cytrynowej tworzą niezwykle orientalne, ale i przy tym kunsztowne i wyrafinowanie kompozycje smakowe, które z każdym kolejnym kęsem wprawiają nasze kubki smakowe w istne szaleństwo. Dzięki temu poczujemy prawdziwe smaki tajskiej ulicy. W kraju gdzie ludzie zawsze są szczęśliwi i jak mówi nazwa Thai – wolni, kuchnia musi łechtać podniebienie bogactwem egzotycznego smaku. Każdy Europejczyk odwiedzający Tajlandię bardzo szybko dostosowuje się do panującego tutaj stylu bycia. Już po kilku odebranych od Tajów uśmiechach, sami zaczynamy uśmiechać się do mijających nas ludzi.

Tajlandia_-_ruiny_swiatyniBangkok, jako stolica kraju łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. To tutaj zaznamy luksusu wielopiętrowych hoteli z basenami na dachach, jak i tradycji oraz historii bowiem centrum turystyczne znajduje się w okolicach Wielkiego Pałacu Królewskiego. A jest to miejsce pełne zabytkowych budynków, które wchodzą w kompleks pałacowy oraz świątynie pochodzące nawet z XVIII.

Będąc w Tajlandii, nie sposób nie zawitać na jedną z rajskich wysepek, które swoim urokiem wabią tutaj niejednego. Wyspy oblewane lazurową wodą niejednokrotnie stawały się planem filmowym dla hollywoodzkich produkcji. To właśnie po plażach wysp Phuket i Phi Phi Leh stąpał Leonardo DiCaprio podczas kręcenia filmu „Niebiańska plaża”. Każda z wysp Tajlandii pokaże nam swoje rajskie i zarazem dziewicze oblicze, które po wsze czasy zapadnie w naszej pamięci.

koh-tao-463371_640Z kolei miłośnicy burzliwej historii tego regionu z pewnością zdecydują się na odwiedzenie miejsca, które na zawsze wpisało się w historię tego kraju. To tutaj bowiem Japończycy po morderczym marszu zmusili aliantów do budowy ważnego mostu. Historia tego wydarzenia stała się później kanwą dla kultowego już filmu „Most na rzece Kwai”.

Kraj ten można odwiedzić z wielu powodów. Jednak w bogactwie, który kraj ludzi wolnych nam oferuje, zagubić można swój priorytet pomiędzy zapachem orientalnych przypraw a widokiem niebiańskich plaż.

Pozdrawiamy, Newpoland.pl