Opublikowano:: pt, Lut 5th, 2016

Sztuczna inteligencja. Przyszłość w rękach maszyn?

Sztuczna inteligencja fascynuje filmowych twórców. Tworzą scenariusze, które zaskakują, ale jednocześnie fascynują publiczność. Wyobrażamy sobie maszyny, które myślą za nas, ułatwiają nam życie i pomagają w codziennych czynnościach. Nadajemy im ludzkie cechy, emocje i uczucia.

Maszyny, według filmowych scenariuszy, stają się sprytniejsze od człowieka i wykorzystują technologię, którą stworzył człowiek, przeciw niemu. Niszczą naszą cywilizacje, wykazują się inteligencją i sprytem, co zaskakuje ich twórcę. Tak stało się w pełnym dramatyzmu zakończeniu filmu „Ex Machina”.

android-770062_960_720

Sztuczna inteligencja. Problem ze zdefiniowaniem pojęcia.

Najczęściej spotykamy się z następującym objaśnieniem tego terminu –

inteligentne zachowania maszyn lub programów. Po raz pierwszy terminu „sztuczna inteligencja” użył John McCarthy w 1955 roku.

Sztuczny mózg, czy to w ogóle możliwe?

Okazuje się, że tak. Najbardziej jaskrawym przykładem jest to, co stworzyli specjaliści z Google. Maszyna jest w stanie zrozumieć to, co widzi, i wyciąga wnioski ze swoich obserwacji. Naukowcy tłumaczą, że to zasługa najnowocześniejszej techniki, która działa jak głęboka sieć neuronowa.

Jeden z najwybitniejszych współczesnych fizyków, Stephen Hawking, uważa, że największym problemem jest kwestia kontroli sztucznej inteligencji. Co jeżeli technologiczne eksperymenty wymkną się spod kontroli i to sztuczna inteligencja zacznie kontrolować człowieka. Fizyk uważa, że jednym sposobem na okiełznanie tego żywiołu jest ścisła kontrola naukowców, którzy pracują nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Należy wierzyć, że ludzka mądrość i doświadczenie pozwolą na wykorzystywanie technologii tylko do słusznych celów.

Czy technologia pokona człowieka? W 1997 roku głośno było o pojedynku szachisty z komputerem. Garri Kasparow, wielokrotny mistrz świata zaliczany do najwybitniejszych szachistów w historii, został pokonany przez maszynę. Deep Blue, specjalnie stworzony program szachowy, wygrał z mistrzem w sześciu partiach. Datę tę uważa się za symboliczną datę pokonania człowieka przez maszynę. Co prawda, w 2012 roku, twórcy programu stwierdzili, że w komputerze pojawił się błąd oprogramowania, który w 44 ruchu pierwszej partii zaskoczył Kasparowa i mógł wpłynąć na losy pojedynku. Jednak pomimo wszystko wydarzenie to zapisało się na kartach najnowszej historii.

Sztuczna inteligencja puka do naszych drzwi… dosłownie! Najnowsza technologia pozwala na to, aby nasz dom był intuicyjny, bezpieczny i komfortowy. Dom bezprzewodowy i wyposażony w systemy smart to przyszłość rynku budowalnego i kolejny dowód na to, że sztuczna inteligencja może nas jeszcze zaskoczyć.

Pozdrawiamy, Dom-inteligentny.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.