Opublikowano:: wt, Gru 8th, 2015

Suszarka do rąk popularnym wyposażeniem toalet publicznych

Suszarka do rąk należy do standardowego wyposażenia wszystkich toalet w miejscach użyteczności publicznej. Wprawdzie istnieje także rozwiązanie takie, jak dozownik z ręcznikami papierowymi, ale to suszarki do rąk zdobyły większą popularność. Dlaczego? Jakie cechy suszarki decydują o jej praktyczności i – w związku z tym – częstym instalowaniu w toaletach publicznych?

TALLNajwiększą bodaj zaletą suszarek jest ich ekonomiczność. Działają tylko wtedy, gdy podłożymy dłonie pod wylot powietrza. Niektóre modele wyposażone są w duży przycisk, który należy przycisnąć, aby suszarka zaczęła pracę. Jest to jednak rozwiązanie dużo mniej higieniczne niż w przypadku suszarki działającej na fotokomórkę. Dotykany przez szereg rąk przycisk gromadzi przecież mnóstwo bakterii.

Jakie argumenty „na nie” wystosowują natomiast pod adresem suszarek ich przeciwnicy? Po pierwsze – głośną pracę. Po drugie – długi czas suszenia. Użycie papierowych ręczników eliminuje te problemy. Na szczęście jednak technika wciąż idzie do przodu, suszarki działają więc dziś o wiele sprawniej, niż jeszcze kilka lat temu. System działa o wiele ciszej, a sama suszarka uruchamia się wyłączenie na czas zbliżenia dłoni (dawniej działały jeszcze przez jakiś czas od zabrania spod niej dłoni). Ogromne znaczenie ma tu siła nawiewu.

Jeśli jest niska – owszem, suszenie trwa długo, co niecierpliwi użytkownika toalety publicznej. Wychodzi on wtedy z łazienki z niedosuszonymi bądź zupełnie mokrymi dłońmi, bo całkowicie zrezygnował z ich suszenia. Jednak jeśli z suszarki z dużą siłą wydobywa się ciepłe (nie gorące!) powietrze, proces suszenia przebiega sprawnie, a przed urządzeniem nie ustawiają się długie kolejki chcących z nich skorzystać osób.
01303
Dlaczego jeszcze suszarka jest lepsza od ręczników? Ze względu na czystość toalety… oraz jej estetykę. Tak tak, w żadnym bowiem miejscu, w którym zainstalowane są podajniki z ręcznikami, nie da się w pełni uniknąć rozrzuconych wszędzie, zużytych ręczników. Kosze na śmieci szybko się przepełniają, krople wody na podłodze powodują, że papier rozmięka…

Nowoczesność suszarek objawia się także w dostosowywaniu ich do potrzeb niepełnosprawnych. Istnieją modele instalowane w baterii umywalkowej montowanej na blacie (np. Dyson Airblade Tall) oraz suszarki kieszeniowe. Kieszeniowa forma jest przyjazna niepełnosprawnym dlatego, że podczas korzystania z nich strumień powietrza skierowany jest wyłącznie na dłonie.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.