Opublikowano:: czw, Gru 10th, 2015

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz

Styl prowansalski narodził się i ukształtował w południowo-wschodniej Francji. To właśnie stamtąd, czyli z Prowansji, wziął swoją nazwę. Okolice Morza Śródziemnego to wymarzone miejsce dla osób przepadających za sielskim prostym, wiejskim życiem, promieniami słońca przebijającymi się przez okna i bliskością natury. Styl prowansalski zachwyca od lat. To połączenie prostoty, gustu i funkcjonalności Coraz więcej osób również w Polsce chce, żeby tego rodzaju aranżacja zagościła w ich domu.

22222222222222Pierwowzorem stylu rodem z Prowansji jest styl rustykalny, którego też jest sielski prosty, elegancki, ale też poniekąd staromodny. Osoby zamieszkujące w Prowansji bardzo obficie korzystali z tego, co dawała im przyroda. Nie trudno dostrzec to, wchodząc do pomieszczenia urządzonego zgodnie z tymi kanonami. Jest całkiem sporo takich charakterystycznych cech. Przede wszystkim światło – naturalne pochodzące od słońca, które odbija się w odpowiednio dobranych kolorach. Takich jak beż, błękit, jasny fiolet oraz turkus. Dobrze komponuje się z nimi ceramika, cegła, kamień, kolorowe kafelki czy terakota w kolorze czerwieni bądź pomarańczy.. To wszystko okraszone pięknymi, kutymi dodatkami, motywami kwiatowymi i jest już bardzo blisko efektu, który chcemy osiągnąć.

Dobrze jest jeśli ściany nie są idealnie otynkowane, bowiem gładki tynk niekoniecznie dobrze wpasowuje się tego rodzaju aranżację. Najlepiej wyglądają, gdy są chropowate, nierówne, postarzane. Meble prowansalskie można dobrać w kolorze jasnego, wyzutego z kolorów drewna lub samodzielnie je postarzeć i pomalować. Jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem tego rodzaju mebli, przykład znajduje się na zdjęciu powyżej. Piękny kredens z dużą ilością szuflad,, który wprowadzi niesamowity klimat w każdym pomieszczeniu. Meble powinny być lekkie, jasne i z delikatnymi zdobieniami. Dobrze sprawdzą się też miękkie obicia i kwiatowe wzory, kratki oraz paski. Niektórzy lubią też kutą stal, jednak trzeba mieć na uwadze, że ciemne elementy powinny pojawiać się jedynie sporadycznie.

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chcemy wprowadzić klimat Prowansji do naszego mieszkania? O wielu rzeczach zostało już wspomniane: odpowiednie kolory, niedbałe otynkowanie czy motywy kwiatowe. Dobrze sprawdzą się też wszelkiego rodzaju naturalne materiały wykończeniowe: drewno, kamień, ceramika i szkło, a z tkanin – bawełnę, wełnę lub len. W kuchni zaś możemy powiesić elementy, które są typowe dla na wsi: bukiety ziół, metalowe naczynia, doniczki z kwiatami i pachnącymi ziołami.

Pozdrawiamy, Milemaison.pl