Opublikowano:: wt, Sty 12th, 2016

Starożytny teatr i najsłynniejsze buty w historii

„Zdenerwowałbym się, gdyby ktoś widząc moje buty powiedział: O mój Boże! Wyglądają na takie wygodne!” Powiedział sam Christian Louboutin, główny kreator jednego z najsłynniejszych domów mody. Rzeczywiście – wysokie obcasy nie należą do najwygodniejszych, ale jak tu nie kochać butów, które odejmują kilogramy a dodają centymetry? Przyjrzyjmy się nieco bliżej historii wysokich obcasów.

shoes-756616_960_720

Dramat mężczyzny

Przypomnijmy sobie szkolne lektury – Antygona, Król Edyp – starożytne dramaty przynoszą wiedzą dotyczącą nie tylko literatury. To również skarbnica wiedzy dotycząca starożytnych cywilizacji, zwyczajów, tradycji oraz mody. Aktorzy, którzy wcielali się w dramatyczne role to oczywiście mężczyźni. Kobietom nie wolno było nawet zasiadać na widowni. Głównym atrybutem aktorów były maski, które zmieniali w zależności od emocji, które musieli zagrać. Poza maskami równie ważne były… koturny. Mężczyźni zakładali je po to, aby dodać sobie kilka centymetrów. Idąc dalej –

W Egipcie koturny były domenom rzeźników. Nosząc koturny chronili stopy przed zabrudzeniami z krwi.

Wieki Średnie zapomniały o obcasach. Powrócono do nich ponownie około XVI wieku we Włoszech. Wysokie, ale już damskie koturny były niewygodne, koślawiły nogi i krępowały całą sylwetkę. Jednakże to obuwie określało status społeczny – kobiety zatem męczyły się i dominowały na salonach oraz ulicach, ponieważ nosiły je także kurtyzany.

Za czasów Henryka II we Francji mężczyźni powrócili do obcasów. Stało się tak wyłącznie z pobudek praktycznych – obcasy ułatwiały bowiem jazdę konno.

high-heels-623125_960_720

Wielkim przełomem były czasy rewolucji francuskiej. Hasła wolność, równość i braterstwo rozpowszechniły się również w sferze mody. Królowały zatem płaskie obcasy, które miały wyłączność aż do XIX wieku.

Od tego momentu poszło już z górki. Obcasy stały się domeną kobiet i ich noszenie zaczęło mieć również podtekst seksualny. Zaczynały być coraz wyższe i wyższe, ale także coraz bardziej nietypowe.

Pierwsze obcasy to symbol wkroczenia w dorosłość. Nie zawsze muszą być niewygodne. Dobrze sprofilowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów będą strzałem w dziesiątkę. Przecież na niektóre okazje po prostu nie wypada ruszać się bez szpilek! Dlatego właśnie każda kobieta ma przynajmniej jedną parę tych najsłynniejszych w historii butów, a żaden mężczyzna nie powinien się dziwić, że na kolejne buty zawsze znajdzie się miejsce.

Pozdrawiamy, Bmbutik.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.