Opublikowano:: pt, Mar 13th, 2015

Stabilizacja nadgarstka

Upadek nigdy nie jest przyjemnym momentem w naszym życiu, a jeszcze boleśniej się o tym przekonamy doznając kontuzji. Ogranicza to nasze ruchy, musimy korzystać z pomocy innych, tkwić w kolejkach u lekarza. Same nieprzyjemności. Szczególnie, jeśli dotyczy to części ciała, bez której czujemy się jak bez… ręki.

Właśnie. Ręka, a konkretnie nadgarstek jest szczególnie narażona na różnego rodzaju urazy. Ból, który im towarzyszy ma rozmaite źródła. Najczęściej dochodzi do skręcenia albo zwichnięcia stawu w nadgarstku, ale lekarze nierzadko spotykają się również z naciągnięciami lub zerwaniem wiązadeł. Kontuzje spotykają osoby w różnym wieku i wykonujące różnorodne zawody. Jednak nie będzie żadnego zaskoczenia, jeśli napiszemy, że w grupie największego ryzyka są głównie ludzie, którzy uprawiają kontuzjogenne dyscypliny sportu, takie jak snowboard, skateboard, jazdę na rowerze czy łyżworolkach, a także tenis ziemny.

NADGARSTEKSama budowa nadgarstka jest dość specyficzna, aby nie powiedzieć, że jest po prostu skomplikowana. Mamy w tym przypadku do czynienia z ośmioma niewielkimi kośćmi (łódeczkowata, trójgraniasta, główkowata, czworoboczna większa i czworoboczna mniejsza, grochowata, haczykowata, księżycowata). Są one ułożone w dwóch szeregach. Jeśli nastąpi uraz, koniecznie musimy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy jest ona tyle poważny, że potrzebna będzie interwencja chirurgiczna. Dzisiaj jednak pomijamy ten etap leczenia i przechodzimy do fazy po rehabilitacji.

Staramy się wrócić do dyspozycji sprzed kontuzji, a pomóc może w tym profesjonalne zaopatrzenie ortopedyczne. Nasza kończyna górna powoli wraca do formy, ale w dalszym ciągu jest osłabiona przez dość długie usztywnienie. To jest ten moment, kiedy jest bardziej podatna na różnego typu uszkodzenia i przeciążenia. Asortyment jest bardzo bogaty, gdyż do właściwego zabezpieczenia możemy użyć elastycznych opasek nadgarstkowych, stabilizatory (ortezy), a także profesjonalne łuski. Jak widać, wybór jest duży i jednocześnie bardzo trudny. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Decydujący jest rodzaj złamania (może być zarówno jedno, jak i wieloodłamowe), zniekształcenia po urazie, lecz także możliwości po zdjęciu unieruchomienia. Inny rodzaj stabilizacji użyjemy przy pełnym zroście, a inny w przypadku dużych problemów np. z mięśniowymi zanikami. Decydujący jest również sposób, w jaki będziemy stosować stabilizator. Sportowiec będzie traktowany inaczej niż osoba starsza. W tej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą, który po wywiadzie będzie w stanie nam właściwie doradzić.

WHO-STAB_PLUSNajczęściej używanym stabilizatorem nadgarstka jest niewątpliwie orteza stawu nadgarstkowego, która pozwala na unieruchomienia nadgarstka w pozycji funkcjonalnej. Dzięki niej możemy bez problemów wykonać pełny ruch w stawach śródręczno-paliczkowych oraz między-paliczkowych. Zazwyczaj ten typ stabilizacji zalecany jest osobom, które cierpią na zespół cieśni nadgarstka i reumatoidalne zapalenie stawów. Można ją stosować również po zabiegach operacyjnych, aby skutecznie unieruchomić nadgarstek. Orteza stabilizująca posiada bardzo prostą konstrukcję i jest wykonana z oddychającego i elastycznego materiału. Można ją w bardzo prosty sposób zapiąć za pomocą rzepów. Jest to ważny element wyposażenia każdego sportowca, który chce wrócić po kontuzji do aktywności fizycznej, a orteza może zapobiec w takim przypadku powtórnemu urazowi.

W przypadku mniej groźnych kontuzji lub niewielkiego ból i obrzęku polecamy zaopatrzyć się w opaskę elastyczną stawu nadgarstkowego, która jest bardzo uniwersalna, ale przede wszystkim elastyczna, dzięki czemu potrafi się dopasować praktycznie do każdej dłoni. Jest bardzo prosta do założenia i przyjazna dla skóry. Bez problemów można z nią uprawiać sport, gdyż nie krępuje ruchów, a jednocześnie pozwala powrócić do zdrowia. Chroni nas przed kolejnymi nadwyrężeniami i nadciągnięciami stawu nadgarstkowego. Pełni funkcję wzmacniającą aparatu więzadłowego nadgarstka. Jeśli właściwie dobierzemy jej materiał, działa bardzo rozgrzewająco na kontuzjowane miejsce, więc proces gojenia przebiega jeszcze sprawniej. Na rynku pojawią się coraz bardziej nowoczesne modele, oparte na technologii 3D.

Jeśli doznaliśmy poważniejszego, a przede wszystkim obszerniejszego urazu, konieczny będzie zakup ortezy na rękę oraz przedramię z ujęciem kciuka. Jest ona wykorzystywana w przypadku urazów nadgarstka i kciuka, lecz również dolnego odcinka przedramienia. Można ją stosować przy przewlekłej niestabilności nadgarstka i kciuka z zespołem bólowym oraz przy licznych chorobach zapalnych, takich jak RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, oraz choroby zwyrodnieniowe w obrębie kontuzjowanego nadgarstka czy części dystalnej przedramienia i kłębu kciuka.

Orteza ta posiada silne wzmocnienia promieniowe i wyróżnia się solidną stabilizacją trójpunktową. Jest bardzo przydatna, kiedy próbujemy podjąć jakąkolwiek aktywność fizyczną po długotrwałej rehabilitacji, ale również pomocna sportowcom, którzy z czasem systematycznie, ale powoli chcą powrócić do uprawiania sportu. Jej lekka i otwarta konstrukcja daje duży komfort podczas użytkowania, co jest szczególnie ważne w przypadku spędzania w niej wielu godzin każdego dnia. Dodatkowo należy wspomnieć, że charakteryzuje się także miękkim wyściełaniem z trójwarstwowej tkaniny, co tylko potwierdza naszą poprzednią tezę. Każdy stabilizator powstaje z myślą o bezproblemowym korzystaniu i wygodzie kontuzjowanego.

Pozdrawiamy, Qmedinfo.pl.

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.