Opublikowano:: pt, Sty 22nd, 2016

Sprężone powietrze – szerokie zastosowanie

Sama definicja sprężonego powietrza jest bardzo prosta i zakłada, że jest to zwykłe powietrze atmosferyczne, które dzięki odpowiedniemu kompresorowi zostaje sprężone do wyższego ciśnienia. Sprężone powietrze pozwala na bezpieczne i bezproblemowe przechowywanie sporej ilości energii. Dzięki temu, ten rodzaj energii ostatnio zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza w przemyśle, używane w różnych fazach produkcji. Jest to bardzo ekonomiczny sposób, gdyż inne media, takie jak: elektryczność czy woda pochłaniają spore koszty, gdyż muszą być dostarczane z zewnątrz, więc dochody opłaty za transport, magazynowanie.

compressed-air-bottle-945389_640Sprężone powietrze może być produkowane na miejscu, więc właściciel hali produkcyjnej czy inne dużej firmy bierze odpowiedzialność na siebie za jakość tego powietrza, które pozwoli w znacznym stopniu obniżyć koszty produkcji. Zwłaszcza, że dostawcy różnych mediów są zobligowani do przestrzegania rygorystycznych przepisów dotyczących bezpieczeństwa czy ekologii.

Zastosowanie sprężonego powietrza jest bardzo bogate, gdyż docenia się jego czystość, łatwość transportowania czy magazynowania. Stosowane nawet przy przenoszeniu elementów, a także do oczyszczania, o czym pisaliśmy w ostatnim artykule na temat usuwania zanieczyszczeń w komputerach. To nie koniec jego właściwości. Wykorzystując sprężone powietrze, możemy także chłodzić wiele materiałów. Trudno sobie wyobrazić przemysł bez udziału tego uniwersalnego medium.

Zbiornik_sprężonego_powietrzaDopiero od kilku lat jesteśmy świadkami wzmożonego zainteresowania sprężonym powietrzem. Sprężarki są wydajniejszymi urządzeniami, ale wymaga to dokładnego zaprojektowania, aby inwestycja okazała się opłacalna. Z tego powodu powstają kolejne inteligentne podzespoły, aby zaradzić tym problemom. Dzięki temu zużycie energii będzie coraz mniejsze, a sprężarki zaczną wypierać z rynku pozostałe urządzenia, które nie są oparte na technologii sprężonego powietrza. Konieczne jest jednak dobranie odpowiedniego rozwiązania do naszych potrzeb, więc wszystko musi być zaplanowane idealnie, aby nie potwierdziło się przysłowie „zamienił stryjek, siekierkę na kijek”.

Obniżenie kosztów wiąże się również z wyborem właściwego kompresora, który należy dopasować do naszych potrzeb, żeby wykorzystać maksymalnie instalację pod kątem wydajności. Wszelkie wątpliwości należy ustalić z dostawcą kompresora.

Warto również zainwestować w monitoring, aby na bieżąco mieć kontrolę nad zużyciem powietrza. W ten sposób można szybko reagować, mierzyć efekt podjętych przez nas kroków i zdać sobie sprawę, gdzie można szukać potencjalnych oszczędności.

Pozdrawiamy, Powietrze.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.