Opublikowano:: czw, Lut 11th, 2016

Sprężone powietrze i ekologiczne samochody

Ekologia to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. Zielone inicjatywy zawładnęły naszym światem. Dlaczego? Jesteśmy bardziej świadomi zagrożeń, które niesie ze sobą degradacja środowiska. Zwracamy uwagę na to, co jemy, gdzie kupujemy, jak wygląda przestrzeń wokół nas. Wiemy, że wyrządziliśmy wielkie szkody, a teraz jest ostatni moment, aby na tym zapanować. Działalność nie ogranicza się tylko do szukania i kupowania ekologicznego jedzenia. Patrzymy szerzej, ponieważ wiemy, że to od ekologii zależy nasza przyszłość. Architektura, budownictwo, motoryzacja – to obszary, które starają się prowadzić swoje działania w zgodzie z polityką ekologiczną.

ecology-450590_960_720

Samochód na sprężone powietrze? Tak, to możliwe!

Alternatywą dla elektrycznych pojazdów, które przecież i tak są wielką innowacją, mają być pojazdy na sprężone powietrze. Francuzi mają już nawet prototyp takiego pojazdu i chcą zawładnąć motoryzacyjnym rynkiem. Czy taka przyszłość czeka naszą planetę? Dziś z pewnością trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ale wiele zielonych inicjatyw interesuje coraz większą grupę osób.

Pojazd ma działać na 80 kilogramów powietrza, sprężonego do 350 barów (co odpowiada ciśnieniu 350 razy większym niż ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza). Prędkość maksymalna pojazdu to 28 mph (45 km/h), a szacowany zakres 137 mil (220 km.). Ładowanie takiego pojazdu ma trwać około trzech minut, a koszt to zaledwie 1,5 euro energii elektrycznej niezbędnej do działania kompresora. Kierowca ma sterować samochodem za pomocą joysticka, a na tylnym siedzeniu z powodzeniem zmieści się dwóch pasażerów. Co ze spalinami? Jedynymi „spalinami” jest bardzo zimne powietrze. Brzmi wspaniale!

Przyszłość?

Kierowcy od lat narzekają na rosnące ceny paliw. Sytuacja na tym rynku jest niestabilna, a wszelkie ekonomiczne zawirowania natychmiast odbijają się na portfelu przeciętnego Kowalskiego. Alternatywne paliwa, jakim w przyszłości może być to wdrażane za pomocą sprężarki powietrza, to z pewnością koszmar dla paliwowych koncernów. Zyski czerpane z paliwa są przecież ogromne i uderzyłyby w wielu inwestorów.

Jeżeli projekt dojdzie do skutku, a samochód na powietrze będzie wkrótce tak powszechny, jak dziś mikrofalówka, czeka nas piękne i tanie życie. Samochód nie będzie już oznaczać wielkiego wydatku i kredytu, a każdy wjazd na stacje paliwową nie będzie powodował u kierowców palpitacji serca.

Kiedy marzenia wizjonerów zostaną wcielone w życie? Trudno powiedzieć, należy obserwować sytuację na rynku i odetchnąć pełną piersią!

Pozdrawiamy, Powietrze.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.