Opublikowano:: czw, Wrz 10th, 2015

Sprawdzone sposoby na piękny uśmiech

Ładne zęby są naszą wizytówką – zadbany uśmiech to klucz do sukcesu, ale także gwarancja dobrego samopoczucia. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że zdrowe zęby wpływają na ogólną kondycje naszego ciała – nieleczone mogą powodować liczne infekcje. Przestańmy zatem traktować dentystę jak zło konieczne, ale dostrzeżmy w nim specjalistę, który pomoże nam w osiągnięciu wspaniałych rezultatów. Wielu z nas myśli, że zabieg wybielania zębów raz na zawsze załatwi sprawę. Tymczasem to nie jest wcale takie oczywiste. Istnieje szereg sposobów, które mogą nam pomóc w codziennej pielęgnacji i naprawdę nie wymagają wielkich nakładów finansowych. Pamiętajmy jednak, że ładne zęby to zdrowe zęby – dlatego przed wszelkimi zabiegami pielęgnacyjnymi upewnijmy się, że nie mamy żadnych ubytków.

2399001817_0e5328012e_z

  1. Regularne mycie zębów. Sprawa oczywista, ale często bagatelizowana. Myć zęby powinniśmy po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wówczas zwróćmy uwagę na czas – optymalne będzie szczotkowanie przez 2-3 minuty. Bardzo ważna jest również technika mycia. Specjaliści zalecają jedną z dwu; okrężną – główkę szczoteczki ustawiamy prostopadle do oczyszczanej linii zębów. Podczas szczotkowania wykonujemy delikatne, okrężne ruchy; wymiatająca – główkę szczoteczki ustawiamy pod kątem 45 stopni i wykonujemy nią małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatamy od dołu do góry i na odwrót.
  1. Pomocne akcesoria. Chociażby nić dentystyczna – dobrze jest mieć ją przy sobie, szczególnie kiedy jesteśmy poza domem, np. w podróży. Wystarczy chwila, aby odświeżyć oddech i zadbać o szkliwo. Dobrze jest pomyśleć o płynie do płukania, który stosujemy po umyciu zębów, aby wzmocnić ochronę.
  1. Dobra dieta. Jedzenie wpływa na zdrowie i wygląd naszych zębów. Truskawki mają właściwości wybielające, a żółty ser zmniejsza ryzyko próchnicy! Co jeszcze warto jeść, czego unikać? Z pewnością dla zębów dobry jest nabiał – przetwory mleczne wzmacniają zęby. Dobrze jeść jogurty, kefiry i maślanki. Tłuszcz nie zawsze jest zły. Ryby biorą udział w mineralizacji zębów – najlepsze są tłuste ryby, np. makrela. Brokuł i marchew to również rewelacyjny duet. Brokuły zwiększają odporność, wpływają na kondycję przyzębia i chronią dziąsła przed bakteriami powodującymi paradontozę. Surowa marchew świetnie oczyszcza zęby, mineralizuje i stymuluje wytwarzanie śliny, która niszczy groźne bakterie występujące w jamie ustnej. Co do picia? Zielona herbata! To w niej znajduje się fluor oraz substancje przeciwbakteryjne – warto wypijać chociaż jedną filiżankę dziennie.

Pamiętajmy, że zęby muszą służyć nam przez całe życie. Dbajmy o nie.

Pozdrawiamy, Apteko.pl