Opublikowano:: pon, Kwi 13th, 2015

Sposoby na spawanie stali nierdzewnej

Każdy wykwalifikowany spawacz dobrze wie, że spawanie stali nierdzewnej wiąże się z użyciem przeróżnych metod. Nie można powiedzieć, że jest to dziwne. Warto zatem przyjrzeć się, chociażby jednemu z powszechnie używanych sposobów łączenia stali, jakim jest spawanie łukowe elektrodą metalową w osłonie gazu (Gas Metal Arc Welding’s – GMAW).

38138101_16b2360499_zGMAW charakteryzuje się bardzo wysoką szybkością. Nie wymaga zatem zbyt wiele czasu i zaangażowania. W samej metodzie korzysta się ze szpuli drutu standardowego lub drutu z rdzeniem topnikowym. Dzięki temu praca przebiega w bardzo szybkim tempie, wzrasta więc wydajność zatrudnionego przez nas pracownika. Problem pojawia się jednak w wydatkach, samo urządzenie, które dostarcza drut, jest niezwykle kosztowne, co może okazać się barierą nie do przeskoczenia dla małych firm, które trudnią się w spawalnictwie. Zaznaczyć jednak należy, że pracownik może wykonywać swoje zadania z dużą szybkością i precyzją. Co w późniejszym czasie, dzięki zwiększeniu wydajności może obniżyć koszty.

Spawać poprzez GMAW możemy na trzy sposoby, wykorzystujemy w tym drut lity lub drut proszkowy. Sposoby te różnią się od siebie przede wszystkim szybkością i wydajnością cieplną, wyróżniamy zatem spawanie z wykorzystaniem łuku krótkiego, spawanie kroplowe (grawitacyjne) oraz natryskowe. W omawianej metodzie niezbędne jest wykorzystanie osłony gazowej, która zapobiega utlenieniu się spawanych stopów. W tym przypadku najczęściej stosuje się mieszankę argonu, helu i dwutlenku węgla, stosując niekiedy również domieszkę tlenu. Spawanie GMAW z łukiem krótkim bardzo często powoduje rozpryski. Taki efekt uboczny nie jest dopuszczalny w momencie, gdy zależy nam na wysokiej jakości estetycznej utworzonych spoin.

Metoda ta jest na tyle efektywna, że bez wprawnego oka specjalisty od spawania zauważymy, że jakość spoin stoi na najwyższym poziomie. Oczywiście zależy to również od umiejętności spawacza. Jednak to właśnie narzędzie i metoda dają takie możliwości. Metoda umożliwia również zrobotyzowanie naszych działań. Wtedy produkcja stanie się jeszcze wydajniejsza. Warto również zauważyć, że metoda umożliwia spawanie elementów, które różnią się od siebie grubością. Nie będzie zatem problemu przy łączeniu ze sobą rur o różnych grubościach ścian. Warto również zaznaczyć, że metoda umożliwia pracownikowi spawanie w różnych pozycjach ułożenia drutu czy materiału spawanego.

Nie trudno się domyślić, że spawanie jest bardzo istotnym procesem w budowie wszelkich konstrukcji stalowych. W momencie, kiedy technologia ciągle się rozwija mamy możliwość wykorzystania różnych sposobów łączenia stali, to daje nam możliwość ciągłego rozwijania się tej dziedziny.

Pozdrawiamy, Ergo-invest.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.