Opublikowano:: śr, Lut 17th, 2016

Sposoby na migrenę

Osoby cierpiące na migrenę są wrażliwe na światło, rozdrażnione i narażone na odczuwanie silnego zmęczenia. Migrena to nie zwykły ból głowy, na który to skarży się większość z nas, ale poważna dolegliwość (często o podłożu neurologiczną), z którą trzeba nauczyć się żyć.

 Zwykle daje o sobie znać wcześniej, pojawia się tak zwana „aura”, a migrenowcy potrafią ją rozpoznać. Im szybciej zareaguje się na pierwsze symptomy, tym skuteczniej można sobie poradzić z atakiem kulminacyjnym.

Pamiętajmy, że domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. Ważna jest rola lekarza, który wesprze w walce z chorobą, przepisze odpowiedni leki.

To choroba przewlekła, która nasila się w zależności od występowania różnych czynników zewnętrznych. Każdy człowiek to osobna historia, na każdego działają inne leki. Pomoc lekarza jest ważna, ponieważ specjalista sprawdzi, czy pacjent nie jest na nic uczulony oraz czy leki na migrenę nie kłócą się z innymi przyjmowanymi przez pacjenta. Niezwykle ważne, jest również rozpoznanie czynników, które mogą powodować napady bólu.

Leków stosowanych na migrenę jest wiele, zwykle są to leki specjalistyczne, ponieważ powszechnie dostępne nie działają na pacjenta skarżącego się na spory dyskomfort. Leki dzielimy na doraźnie hamujące napady migreny i te stosowane w leczeniu profilaktycznym.

ache-19005_960_720

Pierwsze objawy napadu migreny

Najbardziej typowy przebieg migreny możemy podzielić na trzy fazy:

  • objawy aury migrenowej lub, w przypadku migreny bez aury, zespół objawów występujących przed napadem,
  • silny ból głowy,
  • senność, zmęczenie.

Atak poprzedzać mogą wahania nastroju, zaburzenia koncentracji, utrata apetytu nawet kilka dni wcześniej. Migrena, którą poprzedza aura, charakteryzuje się odczuwaniem dolegliwości neurologicznych – zaburzenia wzrokowe lub nawet ubytki w polu widzenia. Symptomy poprzedzające atak ustępują zazwyczaj w momencie pojawienia się bólu głowy; ważne, aby w momencie zauważenia objawów przepowiadających lub na samym początku napadu zażyć leki.

Domowe sposoby też mogą przynieść ulgę

Każdy pacjent ma swoje wypróbowane metody, które wypracował przez lata życia z bólem. Niwelowanie symptomów migreny, również w zgodzie z zaleceniami specjalistów może być skuteczne dzięki –

  • wypicie słodkiego napoju – nisko poziom cukru może potęgować ból,
  • odpoczynek w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w odosobnieniu,
  • zastosowanie zimnych okładów na czoło.

medications-342484_960_720

Można nauczyć się funkcjonować z migreną, ale bardzo ważna jest obserwacja organizmu. Każdy pacjent może bowiem znaleźć swoje własne sposoby na ból. Ważne są zarówno metody domowe, jak i leki kupowane w aptece.

Pozdrawiamy, Apteko.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.