Opublikowano:: czw, Paź 1st, 2015

Sposób na godną emeryturę

Emerytura – czas odpoczynku, radości, celebrowania chwil z najbliższą rodziną. To również okres podróży i nadrabiania kulturalnych zaległości. Po latach pracy w końcu można odetchnąć pełną piersią i czerpać radość z codziennych czynności. To rzeczywistość Brytyjczyków, Niemców, Francuzów. Dla przeciętnego Polaka to niestety utopia, do której nigdy nawet się nie zbliży. Wizja odejścia na emeryturę wzbudza w nas strach, ponieważ doskonale wiemy, że bez oszczędności na koncie będzie to nieustanne zaciskanie pasa. Świadczenia wypłacane przez ZUS będą niewystarczające na pokrycie podstawowych potrzeb, nie mówiąc już o przyjemnościach – z tych będziemy musieli całkowicie zrezygnować.

Czy te wszystkie problemy można przezwyciężyć? Oczywiście, że tak. Należy jednak działać szybko. Masz 25 lat i myślisz, że emerytura Cię nie dotyczy? Jak najszybciej dokonaj przewartościowania priorytetów. Zdejmij różowe okulary i policz, ile jesteś w stanie odłożyć już dziś! Odkładanie pieniędzy do skarbonki nie jest najlepszym pomysłem, bank również nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Dlaczego? Drukowany pieniądz jest w dzisiejszych czasach niepewny. Kryzys z 2008 roku jest tego najlepszym przykładem – upadek banków, ratowanie sytuacji ekonomicznej poprzez dodruk banknotów… Ekonomicznej zapaści nie udało się powstrzymać. Siła nabywcza pieniądza spada, a co za tym idzie, zgromadzone w banku pieniądze mogą w jednej chwili stać się bezwartościowe. Rosnąca inflacja pochłania oszczędności, a klienci banków zostają z niczym.

Najlepszym przykładem jest dolar amerykański. Analiza wartości odpowiednika siły nabywczej 1 dolara od momentu jego powstania pokazuje, że banknot z 2011 roku posiada wartość 0,034 dolara z 1774 roku. To właśnie dlatego John D. Rockefeller do tej pory jest najbogatszym człowiekiem świata. Zgodnie z dzisiejszymi notowaniami – jego majątek wynosi 663,4 mld dolarów.

achievement-18134_640

Odkładanie pieniędzy to dobre rozwiązanie, ale tylko jeśli masz zamiar je zainwestować. Nie mówimy tutaj o ulokowaniu pieniędzy w akcje, obligacje czy nieruchomości. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie pieniędzy jest inwestycja w złoto lub srebro. Pomimo tego, że oba kruszce nie są powszechnie używanym środkiem płatniczym, doskonale chronią wartość nabywczą i skutecznie zabezpieczają przed skutkami inflacji. Dlatego mając świadomość tego, że przyszłość z ZUSEM jest niepewna, warto stworzyć własny fundusz emerytalny, którego podstawą jest złoto lub srebro. Gromadząc kruszce, nie tylko zabezpieczamy środki pieniężne, ale również zarabiamy. Przewiduje się bowiem, ze wraz ze spadającą wartością pieniądza, wartość kruszców będzie systematycznie rosnąć. Cóż więc powstrzymuje Cię przed inwestycją?

Korzystając z kalkulatora znajdującego się na portalu Mennicazlota.pl przeanalizowaliśmy przewidywane oszczędności przy Programie Systematycznego Gromadzenia Złota na emeryturę. Regularne oszczędzanie 500 zł miesięcznie, przez najbliższe 25 lat, może zagwarantować zaoszczędzenie 843 750 zł. Kwota może wydać się niewyobrażalna, zwłaszcza że wpłaty wyniosą 150 000 zł. Warto zauważyć, że do kalkulacji przyjęto uśrednione, rzeczywiste dane z lat 2008-2012. Stopa zwrotu z inwestycji w złoto wyniosła średnio 18,5% na przestrzeni wymienionych lat, a oprocentowanie bezpiecznej lokaty bankowej to 3,5% w skali roku.

Jednak – gdy zdecydujemy się na gromadzenie złota na własny rachunek, przeznaczając miesięcznie 500 zł na jego zakup, przy obecnej cenie ok. 4277 zł za uncję, w ciągu 25 lat wejdziemy w posiadanie około kilograma złota. W przypadku srebra, przy cenie ok. 55 zł za uncję, przez 25 lat uzbieramy ok. 60 kilogramów kruszcu. 25 lat odkładania 500 zł miesięcznie to 150 000 zł. nagromadzonych oszczędności. Biorąc pod uwagę, że średnia długość życia mężczyzny w naszym kraju wynosi 73 lata, przy 67 letnim wieku emerytalnym, przez te 6 lat będziemy otrzymywać dodatkowe 2000 zł miesięcznie.

Każdy, kto poświęcił dziesiątki tysięcy godzin na pracę, liczy na godną emeryturę. Niestety, ale trzeba o nią zadbać samodzielnie. Oszczędzanie zacznij już dziś!

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.